En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Yusuf Hayaloğlu

Unvan:
Zaza Ozan, Şarkı Sözü Yazarı ve Ressam

Doğum:

Tunceli, Türkiye 15 Aralık 1953

Ölüm:

İstanbul, Türkiye 3 Mart 2009

Yusuf Hayaloğlu Biyografisi

Yusuf Hayaloğlu (1953 – 3 Mart 2009), Zaza şair, şarkı sözü yazarı ve ressam.

1953 yılında Tunceli’de doğdu. Parasız yatılı sınavında Türkiye ikincisi oldu ve Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı okudu. Bir kısmı Elâzığ’da geçen lise eğitiminden sonrasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde fotoğraf eğitimine başladı. Bir taraftan da Cağaloğlu matbaalarına grafik işleri ve bijuteri atölyelerine takı-aksesuar modelleri yapıyordu. 1972 yılında, üniversite eğitimine ara vererek evliliğe ilk adımını attı. Askerliğini Bornova, Burdur ve Konya 2. Ordu Karargahı’nda ressam olarak yaptıktan sonrasında Elazığ’da ulusal bir gazetede muhabirlik yaptı.

İstanbul’a geri döndü. Yılmaz Güney ile tanışıp Güney Filmcilik’te çalışmaya başladı. Üç yıl süresince burada senaryo, öykü, roman, afiş, poster ve kartpostal hazırlanmasında görev aldı. Güney dergisiyle yolculuğu sürerken gelen 12 Eylül sürecinde o da geçti Nizamiye kapılarından. Çıktığında, Cağaloğlu’nda açtığı atölyesinde, basımevi ve yayınevlerine resim-grafik işleri halletmeye devam etti.

Kız kardeşi Gülten’in 1986 yılında Ahmet Kaya ile evlenmesi yaşamında yeni bir dönüm noktası oldu. Ahmet Kaya’nın, onun yıllardır karaladığı ve bir kenara koyduğu şiirlerle tanışmasıyla, aralarında 13 yıl sürecek bir üretim ortaklığı başladı. Bu süreçte “Bitkin Demokrat”, “Adı Bahtiyar”, “Ayrılık Hediyesi”, “Hani Benim Gençliğim”, “Başım Belada” benzer biçimde pek çok esere imza atarak, bir döneme damga vurdular. Hayaloğlu ayrıca “Dağlarda Kar Olsaydım”, “Nankör Kedi”, “Sen Ağlama Yar” benzer biçimde şarkılar yapıp Ferhat Tunç’tan, Fatih Kısaparmak, İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses’e kadar pek çok sanatçı ile çalıştı. 1999 yılında Ahmet Kaya için yazdığı “Giderim” yılın şarkısı oldu.

İlginizi çekebilir:  Filibeli Ahmed Hilmi

Ahmet Kaya’nın Türkiye’den ayrıldığı yıl Ah Ulan Rıza adlı ilk albümünü çıkardı. 2002’de Gözleri İntihar Mavi adlı ilk şiir kitabını yayınladı. Kitabı 48. baskıya ulaşarak bir rekora imza attı. Fakat üst üste gelen ağabeyinin, Ahmet Kaya’nın ve annesinin ölümü ile sıhhatini büyük ölçüde yitirdi. Her şeye rağmen eserlerini yaratmaya devam etti.

İkinci albümü Bir Acaip Adam’ın da ilki benzer biçimde satış rekorları kırmasıyla bu kez Flash TV, Radyo Barış, Kral TV ve Su TV’de programlar halletmeye başladı. Bir taraftan da yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konser ve dinletilerle şiirlerini halka ulaştırdı, ödüller aldı.
Akciğer kanserine yakalanan Hayaloğlu, 3 Mart 2009’da tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde sabaha karşı çoklu organ yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Küçükarmutlu Cemevi’nde ve Yeniköy Merkez Camisi’nde düzenlenen iki törenin ardından Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mine Hayaloğlu ile evli olan Yusuf Hayaloğlu, Deniz, Hazan ve Can adında üç çocuk babasıydı. Vefatından sonrasında ailesi tarafından derlenen Dur… Ağlama Gözlerim adlı şiir kitabı 2010 yılında yayımlandı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register