En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Yusuf Özgü Hacip

Unvan:
Gökbilimci, yazar

Doğum:

Balasagun 1017

Ölüm:

Kaşgar 1077

Yusuf Özgü Hacip Biyografisi

Yusuf Özgü Hacib (Karahanlıca: يوسف خاصّ حاجب (Yūsuf Hāss Hācib); Arapça: يوسف خاصّ حاجب (Yūsuf Khāss Hājib), Türk-İslam zamanı ve kültürü açısından son aşama önemli olan Kutadgu Bilig siyasetnamesini yazmıştır.

Türk zamanı kaynaklarında Karahanlılar dönemi hakkında kafi informasyon olmadığı benzer biçimde; bu devletin ‘vatandaşı’ olan “Balasagunlu Yusuf” hakkında bilgiler de yok denecek kadar azdır. M.S. 1017-1019 yılları arasında doğduğu rivayet edilmektedir. Dönemin ‘Kuz-Ordu’ adlı şehri Balasagun’da doğmuştur. Kendisinin tam bir biyografisi henüz oluşturulamamıştır. Büyük eseri süresince adını bile yalnız bir kez, “Kitap sahibi Yusuf, büyük özgü hacib, kendi kendine tembih eder” başlıklı, son bölümünde anmıştır. Bu başlıktan baş teşrifatçı olduğu da anlaşılmaktadır. İyi bir eğitim görmüştür. Çağının geçerli bilimlerinin yanı sıra Arapça ve Farsça da öğrenmiştir. 1077 yılında Kaşgar’da vefat etmiştir. Türbesi de bu kenttedir.

Karahanlı Devleti vakitında yaşamıştır. Temel eğitimini Balasagun’da almıştır. Kendisine önceden Balasagunlu Yusuf denilirken , sonrasında Özgü Hacib unvanını almıştır. Yusuf Özgü Hacib, Türk dili ve edebiyatı için temel bir yapıt olan Kutadgu Bilig (Kutlu kılan informasyon) kitabının yazarıdır. Kutadgu Bilig 6645 beyitlik bir eserdir. Yaratı, Tanrı’a hamd, Peygamber’e ve Dört Halifeye teşekkürle başlar.

Yusuf Özgü Hacib, astronomi bilimini öğrenmek isteyenlerin, önce geometri ve hesap kapısından geçmesi gerektiğini söylemiştir: “Aritmetik ve cebir, insanı kemâle ulaştırır; toplama, çıkarma, çarpma, bölme, bir sayının iki katını, yarısını ve kare kökünü alma işlemlerini bilen, yedi kat göğü avucunun içinde meblağ. Her şey hesaba dayanır.”

Yusuf Özgü Hacib, Türk edebiyatındaki ilk siyasetnameyi yazmıştır. Türk edebiyatında ilk nazım şeklini de o kullanmıştır. Bu nazım şekli de mesnevidir. Bundan dolayı ona Yusuf Özgü Hacib denilmiştir.

İlginizi çekebilir:  J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Listeme Ekle()

No account yet? Register