En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Truman Capote

Unvan:
Abd’li Roman,öykü ve Oyun Yazarı

Doğum:

New Orleans 30 Eylül 1924

Ölüm:

Los Angeles 25 Ağustos 1984

Truman Capote Biyografisi

Truman Capote (1924-1984), ABD’li roman, öykü ve oyun yazarı. Küçük kasabalarda yaşlı akrabalarının yanında geçirdiği yaşamını Bir Noel Anısı ve Şükran Günü Ziyaretçisi adlı kısa otobiyografik yapıtlarda anlattı. Sonrasında,Başka Sesler Başka Odalar (1984) adlı romanıyla ümit veren genç bir yazar olarak ilgi gördü. Sevgisiz, yalnız insanoğluı anlattığı öykülerini Gece Ağacı’nda, topluma uyum göstermeyi reddeden masum insanoğluı Çimen Türküsü’nde ve ondan sonra bir fahişenin öyküsünü Tiffany’de Kahvaltı’da anlattı. Ayrıca müzikal, film senaryoları ve seyahat izlenimlerini kaleme aldı. Gazeteciliğe karşı gittikçe artan ilgisi, bir grup ünlüyü mevzu aldığı Gözlemler adlı yapıtına da yansıdı.

Köpekler Havlıyor (1973) ve Bukalemunlar İçin Müzik (1990), hem tasarı hem olgulara yazılarını kapsar. Capote, özellikle 1950’lerden ‘70’lere değin yüksek sosyetedeki varlıklı kişilerin gözdesi oldu. Kabul Edilmiş Dualar’dan seçme bölümler Esquire dergisinde yayımlanmaya başlayınca, yapıttaki sert üslup büyük bir fırtına kopardı. Bunun üzerine Capote önceden arkadaşı olan ünlüler tarafından dışlandı. Fırtınalı ve skandallarla dolu yaşamını büyük bir yalnızlıkla noktaladı.

Kurgudan çok gerçeğe dayandığını söylediği Soğukkanlılıkla, Capote’nin yazarlık yaşamında bir sıçrama tahtası, dünya edebiyatında da bir kült roman olmuş, Tiffany’de Kahvaltı şeklinde filme çekilmiştir. Truman Capote’nin fırtınalı yaşam öyküsünü mevzu eden Capote filmi ise Oscar ödülüne layık görüldü.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  John Hart