En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Seyyid Kutub

Yazarın Tam Adı:
Seyyid Kutup

Unvan:
Mısırlı Yazar, Müfessir ve Fikir Adamı

Doğum:

Muşa, Mısır 9 Ekim 1906

Ölüm:

Mısır 29 Ağustos 1966

Seyyid Kutub Biyografisi

Profesör Seyyid Kutub (Arapça: سيد قطب), (d. 1906, Mısır – ö. 29 Ağustos 1966). Mısırlı yazar, müfessir ve düşünce adamıdır.

Yaşamı
1906 yılında Mısır’ın Asyut kasabasısında, dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini el-Ezher de tamamlamış oldu. Kahire Üniversitesi’nin Darul Ulum fakültesine girdi. 1933 yılında mezun oldugu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak belirleme oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946’da Konum Dersleri adlı makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının Kur’an’ın emri olduğunu korumak için çaba sarfediyor, Mısır’ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu dejenerasyonu eleştiriyordu.

1949 yılında ABD’ye gitmiştir. Bu dörutubet süresince Amerikan yaşam biçimını ve toplumunu, tanık olduğu ırkçılığı eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini primitif olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, İslam’da Toplumsal Hakkaniyet adlı eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek toplumsal adaletin İslam’da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca gene ABD’deki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu yazınsal yazı ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde haiz olduğu daha seküler olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam’ı alması gerektiğini savunuyordu.

Kitaplarında, çoğu zaman geleneksel İslam’a karşı, sahih bir çizgiyi savundu. Tasavvufta mevcud hurafeleri eleştirdi. Mısır’a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilşkisi devam etti.

İlginizi çekebilir:  David Eagleman

Cemal Abdül Nasır’a düzenlenen 1954 tarihindeki suikast girişimi sebebiyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi şeklinde o da tutuklandı. Yargılama sonunda Seyyid Kutub’a onbeş yıl ağır hapis cezası verilmiştir. Hapiste ileride büyük bir örutubet ve üne kavuşacak iki eseri olan, Kur’an tefsiri Fi zilâl-il-Kur’an ve Kutub’un siyasal ve düşünsel görüşlerinin son olarak ve bütününü ifade eden Yoldaki İşaretler`i kaleme almıştır. 1964’te özgür bırakıldıktan sonrasında, 1965’te yeniden tutuklandı. Bu kez de birçok Müslüman Kardeşler üyesi ile beraber tutuklanmıştı ve tutuklanma sebebi devlete karşı bir darbe girişimi idi. 22 Ağustos 1966’da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak şeklinde ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır’ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub 29 Ağustos 1966’da idam edildi.

Listeme Ekle()

No account yet? Register