En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Seyyid Ahmet Arvâsî

Unvan:
Türk Toplumbilimci, Pedagog, Yazar

Doğum:

Ağrı, Doğubeyazıt 15 Şubat 1932

Ölüm:

İstanbul, Erenköy 31 Aralık 1988

Seyyid Ahmet Arvâsî Biyografisi

Ahmet Arvasî (d. 15 Şubat 1932 – ö. 31 Aralık 1988) toplumbilimci, pedagog, yazar. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde doğmuştur. Seyyid’tir. 56 yaşındayken, İstanbul’un Erenköy ilçesindeki evinde 31 Aralık 1988 – Saat: 11:00’da, daktilosu başında vefat etmiştir.

Kökeni

Arvaslar neslindendir. Atalarının Anadolu’ya gelişini kendisi şöyle anlatmaktadır:

« …Akrabalarım “Arvasî” adı ile bilinir. 650 yıldan beri Anadolu’da yaşar. Orhan Gazi ile tanışan ceddim Hacı Kasım-ı Bağdadi adında bir zattır. Onun oğullarından biri Van Gölü’nün güneyine (Arvas Köyüne) yerleşmiştir. Biz ondan türemiş ve çoğalmışız… »

“Arvasîler” olarak malum aile, Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla, “Arvasi” soyadını almıştır. Babası, Abdülhakim Arvasî’dir. Fakat, Necip Fazıl Kısakürek’in manevî hocası olarak malum Abdülhakim Arvasî ile aynı kişi değildir. Ahmet Arvasî’nin babası olan Abdülhakim Arvasi bu isim benzerliğini 18 Nisan 1980’de, Mehmet İlhan Bey’e yazmış olduğu bir mektupta şöyle anlatmaktadır:

« Şu an Ankara’nın Bağlum nahiyesinde yatan S. Abdülhakim Arvasî hazretleri ile aynı ailedeniz. Kendileri aynı zamanda babamın da isim babalarıdır. Babama kendi adlarını vermişlerdir. »

Yaşamı

Ailenin altı çocuğundan birincisi olan S.Ahmed Arvasî, ilköğretime Van’da başlayıp Doğubayazıt’ta tamamladı. Ortaokulu Erzurum’da okudu ve sonrasında Erzurum Adam Öğretmen Okulu’nu tamamlamış oldu. 1952 yılında Konya’nın Doğanbeyli nahiyesinde ilköğretim öğretmeni olarak göreve başlayan Arvasi, yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. Sonrasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü -Pedagoji Bölümü’ne başladı ve buradan da 1958 yılında mezun oldu. Balıkesir, Bursa ve İstanbul’daki eğitim enstitülerinde hocalık yaptı. 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nden 24 arkadaşıyla beraber siyasî fakatçlar için sürgün edilen Arvasî, 1979 yılında emekli olmak zorunda kaldı.

İlginizi çekebilir:  André Gide

« Hayretle gördüm ki, bu ülkede Türk kelimesinden ürkenler var. Gene hayretle gördüm ki, bu ülkede İslam kelimesinden ürkenler var. Ve gene ürpererek gördüm ki, bu ülkede Türk ve İslamkelimelerinin yan yana gelmesinden dehşete kapılan kişi ve çevreler var. »
(Seyyid Ahmet Arvasî)

Emekli olduğu yıl, Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Kongresi’nde “Genel İdare Kurulu Üyesi” sıfatıyla etken siyasete atıldı. Diğer taraftan çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Her gün Gazetesi’nde, “Türk-İslam Ülküsü” başlığı ile günlük yazıları yayımlandı. 12 Eylül 1980 darbesine kadar partideki görevini ve yazılarını sürdürdü. Darbenin ardından Mamak Cezaevi’ne hapsedildi. Burada işkencelere maruz kaldı ve ilk kalp krizini burada geçirdi. Tahliye olduktan sonrasında ülkücü gazete ve dergilerde yazdı. Türkiye Gazetesi’nde Hasbihal başlığı ile yazıları yayımlandı.

Arvasî’nin Mamak’ta geçirdiği kalp krizini Alpaslan Türkeş şöyle anlatıyordu:

« Tutukevinde geçirdiği kalp rahatsızlığı dolayısıyla Ankara mevki hastanesi’ne kaldırıldı. O gün, daha dün benzer biçimde hatırımdadır. Görevliler kendisini hastaneye gitmesi için aşağıya indirdiler. Biz, yukarıda kalmıştık. Odamın penceresinden dış kapının açıldığı merdivenleri görebiliyordum. Arvasî hocamızı hastaneye götürecek cankurtaran henüz gelmemişti. Ayakta bekleyecek hali yoktu, bitkin bir vaziyette taş merdivenlere oturarak cankurtaranın gelmesini bekledi. Yukarıdan askerlere seslendim. Bir binbaşı çıktı. Kendisine Arvasî Bey’in rahatsız olduğunu, bir iskemle getirilmesi için buyruk buyurulmasını rica ettim. Bu ricamdan sonrasında bir iskemle getirdiler. Sonrasında cankurtaran geldi ve uzaktan birbirimize el sallayarak ayrıldık, vedâlaştık. »

Eserleri

– Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz
– Doğu Anadolu Gerçeği
– Eğitim Sosyolojisi
– Hasbihal (6 cilt)

(Hasbihal, ondan sonra mevzularına göre şu isimlerde yayınlanmıştır:)

1- Emperyalizmin Oyunları
2- Devletin Dini Olur mu
3- Kadın Adam Üzerine
4- İnsanın Yalnızlığı.

İlginizi çekebilir:  Alexandra Cavelius

– İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri
– İnsan ve İnsan Ötesi
– Kendini Arayan İnsan
– Şiirlerim
– Türk-İslâm Ülküsü (3 Cilt)

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir