En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Robert Kirkman

Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Yazarı

Doğum:

Richmond, Kentucky, ABD Birleşik Devletleri 30 Kasım 1978

Robert Kirkman Biyografisi

Robert Kirkman, Amerikalı bir çizgi roman yazarıdır.

Image Comics tarafından yayımlanan The Walking Dead ve Invincible en çok ses getiren çalışmalarıdır. Marvel Comics tarafından yayımlanan Marvel Zombies ve minimum onun kadar tartışmalı Battle Pope çizgi romanları ile de bilinir.

Kirkman ilk çizgi romanını kendisine ilişik olan yayınevi Funk-O-Tron’da yayınlamıştır. Çizerliğini Tony Moore’nin üstlendiği, mevzusunun süper kahraman parodisi üzerine kurulu olduğu bu çizgi roman Battle Pope’dir (2000).

Science Dog adında yeni bir mini seri yapacakken, Kirkman ve çizer Cory Walker, Image Comics tarafından SuperPatriotadlı çizgi romanı yapmaları için işe alınırlar. Kirkman, SuperPatriot üzerinde çalışmalarına devam ederken, E. J. Su ile beraber Tech Jacket (2002) adında yeni bir çizgi roman yaratır. Image Comics, Tech Jacket’ı yayımlamayı kabul eder fakat düşük satışlar sebebiyle 6. sayıdan sonrasında basımı durdurulur.

2003 yılında, Image Comics’in isteği üzerine Kirkman ve Cory Walker yeni bir süper kahraman çizgisi yakalamak içinInvincible’ı yaratır. Hikâye erişkinlik çağında olan bir gencin süper güçlerini keşfetmesi ve süper kahramanlık kariyerini mevzu alır.

Walker çizimlerinin son teslim tarihlerini karşılayamayınca yerini Ryan Ottley aldı. Invincible’ın başlamasından kısa bir süre sonrasında, Kirkman ve Tony Moore The Walking Dead’i halletmeye başladılar (2003). Çizgi romanı George A. Romero’nun zombi filmlerinden esinlenerek yarattılar. Moore son teslim tarihlerini karşılayamayınca 7. sayıdan itibaren yerine Charlie Adlrad geçti. Moore çizgi romanın kapaklarını çizmeye devam etti ve en popüler kapak çizerlerinden biri oldu. Ünlü yazar ve çizer Will Eisner adına verilen Eisner Award’a aday olmayı da başardı.

İlginizi çekebilir:  Serdar Özkan

The Walking Dead ve Invincible hem eleştirel hem de ticari başarıya ulaştı. Kirkman Invincible’da ki başarısı yardımıyla Marvel Comics’de çalışma fırsatı buldu.

Marvel Comics’deki ilk işi yeni bir Sleepwalker serisi yazmaktı fakat bu proje iptal edildi. Fakat sonrasında ilk sayısı Epic Comics tarafından yayımlandı (2004). İlerleyen zamanlarda Marvel’ın en önemli yazarlarından biri haline geldi. Captain America, Marvel Knights, Jubilee, Marvel Team-Up, Fantastic Four, Marvel Zombies, Ultimate X-Men ve Phil Hester ile beraber yarattığı Irredeemable Ant-Man şeklinde çizgi romanlar da yazdı.

Paramount Pictures, Invincible’ın haklarını satın aldığını açıkladı ve filmin senaristliğini yazmayı da gene Kirkman’a bıraktı.

Kirkman ve çizer Jason Howard, Image Comics için The Astounding Wolf-Man adında, Free Comic Book Day’in bir parçası olacak yeni bir seri yaptılar.

Kirkman’ın Image ortak kurucularıyla beraber üzerinde çalıştığı iki tane daha projesi bulunmaktadır. Bu projeler, Rob Liefeld ile beraber Marvel Comics için yaptıkları Killraven ve Todd McFarlane ile beraber Image Comics için yaptıkları Haunt’dur. Ayrıca dudaklarını bile kaplayan mağara adamı sakalları vardır.

Temmuz 2008 de Kirkman’ın Image Comics’in ortaklarından biri olduğu açıklanmıştır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir