En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
René Descartes

Unvan:
Fransız Matematikçi, Bilimadamı, Felsefeci, Yazar

Doğum:

La Haye En Touraine, İndre-et-Loire, Fransa 31 Mart 1596

Ölüm:

Stokholm, İsveç 11 Şubat 1650

René Descartes Biyografisi

René Descartes (d. 31 Mart 1596 – ö. 11 Şubat 1650) Fransız matematikçi, bilimadamı ve felsefeci. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biridir. Skolastik düşünceden sıyrılışın, bir başka deyişle Çağıl Felsefe’nin Descartes ile başladığı kabul edilir.

Descartes, 1628’den itibaren, 15 yıl süren geziler, savaşlar ve serüvenlerden sonrasında yerleştiği Hollanda’da, batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu.

Öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı.

Yöntem üzerine mevzuşmada hep karmaşıktan basite inerek, gerçeği kuşatmaya yarayacak kuralları tek tek saydı. Felsefeyi, bütün araştırma kitaplarının Latince yazıldığı bir çağda, Fransızca yazarak ve «sağduyu dünyada en iyi bölüştürülmüş şeydir» diyerek, her insanın, uzman olmayanların bile anlayabileceği bir duruma indirgedi. Descartes her tür araştırmanın ergonomik niteliği üzerinde ısrarla durur. Ona göre en önemli bilimlerden mekanik, insanlara yardım edecek makineleri yapma sanatı; tıp, vücudu ve ruhu tedavi etme sanatı; ahlâk, mutlu yaşfakat sanatıdır.

Descartes, vakitının bilginleriyle, hükümdarlarıyla ve soylularıyla ilişkiler kurmuştur. Ona fanatik olan İsveç kraliçesi Cristina, Descartes’ı sarayına çağrı etti. Descartes, elli dört yaşında Stockholm’de öldü.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Neale Donald Walsch

0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir