En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Raif Cilasun

Unvan:
Yazar

Doğum:

İzmir 1906

Raif Cilasun Biyografisi

Balkan Harbini , Birinci Cihan Harbi’ni acılarıyla yaşayan yazarımız 1906 yılında İzmir’de doğdu. Öğrenimine İzmir’de Sultani Lisesinde yaparken Yunanlı’ların İzmir’e işgali ile tahsiline devam edemedi. Cumhuriyet’in duyuruına müteakip Ödemiş ilçesinde İmam hatip okuluna kayıt oldu. Tevhid_i Tedrisat Kanununun uygulaması ile okul kapatılınca 1925 yılında İstanbul Robert Koleji’ne devam etti. İngilizce, Fransızca, Arapça dillerine vakıf olan yazarımız, ayrıca Rumca üzerine çalışmalar yapmıştır.
Türkiye’de dini neşriyatın ilk ışığını yakan Sönmez Neşriyat’ın ilk kurucuları arasındadır.

1949 senesinde Halk Fırkası saflarında ilk okullara din dersi ve İmam Hatip Okullarının açılması hususunda büyük çabaları oldu.
1951 yılında İlim Yayma Cemiyeti’nin kurulmasında öncülük etti. Sonrasında İzmir’de İl Fakirlerini Koruma Derneği ve Halk Eğitim Derneği’ni kurdu. Ayrıca İlahiyat Dernekleri Federasyonu tüzüğünü hazırlayarak kurulmasına vesile oldu. Yeni İstiklal mecmuası ve günlük siyasal gazete çıkarma teşebbüslerinde bulunmuş oldu. Ömrünü din hizmetlerine adamıştır.

Yazar, eserlerinde imgesel konulardan ziyade içinde bulunmuş olduğu vakaları kaleme almaya çalıştı. Romanlarında daha çok işlediği mevzular, nice temiz aile kızları sokaklara nasıl düştü? Nice gencin niçin avare bir yaşamın içinde bocaladığı? Aydın kişi olma, ilerici olma uğruna atılan yanlış adımlar, asi gençliğin doğmasına sebep olan anarşinin sebepleri ne idi?
Yazar eserlerinde Türk toplumunun her kesimini ele aldı ve işledi. Sonrasında da çözümünü net olarak gösterdi.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Mustafa Necati Sepetçioğlu