En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Rahmi Vidinlioğlu

Unvan:
Yazar,talebe

Rahmi Vidinlioğlu Biyografisi

Rahmi Vidinlioğlu ilk ve orta öğrenimini Sakarya’da tamamladıktan sonrasında, eğitimine İstanbul’da devam etti.Halen Felsefe bölümünde Lisans eğitimini sürdürmektedir.

13 yaşından beri sürekli yazmakta olan Rahmi Vidinlioğlu’nun ilk kitabı olan Şizofreni Yalnız Oynanmaz, 2006 yılında, ikinci kitabı Aşk ve Acı ise 2009’da İlya Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Hali hazırda 12 farklı kitap projesi üzerinde çalışmaktadır.

Kendine özgü geliştirdiği yazım stili ile kısa sürede kendi okur kitlesini yaratmayı başarmıştır.

Rahmi Vidinlioğlu, edebiyat ile ilişkisine, çoğu yazar benzer biçimde, şiir yazarak başlamıştır. Henüz 13 yaşında yazmaya başladığı şiirler normal olarak küçük bir çocuğa aittir ve şu anda geldiği durum ile kıyaslandığında kayda değer bile değildir. Sadece başlangıcın bu kadar erken yaşlarda olması, genç denilebilecek bir yaşta ustalaşmış şiirler yazabilmesine fırsat tanımıştır.
Şiire bakış açısı en baştan beri radikaldir. Babasının kütüphanesinin baş köşesinde tuttuğu Nazım Hikmet ve Ahmed Arif kitaplarını küçük yaşlarda baştan aşağıya okumuş olsa da bunlar fazla ilgisini çekmemiştir. Çok geçmeden II.Yeni’yi keşfetmiş ve okuma faaliyetini bu yönde sürdürmüştür. Poetik yapının saldırgan olması gerektiğine karar vermesi uzun sürmemiş ve böylece sulu sepken duygusal şiir yazmaktansa tüm saldırganlığını dizelere dökmeyi tercih etmiştir.

Rahmi Vidinlioğlu’nun şiirleri çok uzun cümlelerden oluşur. Sürekli zincirleme isim tamlamalarına, saplantılı tekrarlara ve fazlaca kullanılmayan imgelere başvurulur. Varlıklı kafiye çoğu vakit kendisini çok sert bir şekilde gösterse de şiirlerde herhangi bir düzenden anlatmak mümkün değildir.

Kullanılan dil de çoğu vakit ağırlaşabilmektedir. Çoğu şair dipnot kullanmayı aklından bile geçirmezken, Rahmi Vidinlioğlu yazdığı şiirlere onlarca dipnot atmak zorunda kalır. Çünkü şiirlerinde kullandığı kelimeler günlük hayatta çok sık karşılaşılan türden değildir.

İlginizi çekebilir:  Murat Uyurkulak

Bu şiirlerin ne kadar şahane olduklarını idrak etmek için -ne yazık ki- çok yoğun bir entellektüel seviyeye haiz olmak gerekir. Rahmi Vidinlioğlu okurun data seviyesini ve klasik güzel duyu kaygılarını hiç fakat hiç umursamaz. Okur anlasın diye şiir yazmamaktadır. Şiir yazmak onun için vazgeçilmesi mümkün olmayan bir tutkudur. Anlayan okurlar aslına bakarsanız ondan sonra hiç bir yazıdan kolay kolay zevk alamamakta ve bizzat “Yaz artık!” diyerek şair üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. Oldukça doğal olarak şiir, herhangi bir istekle yazılamaz; şiir yazmak zorunda kalınır. Ya Rahmi Vidinlioğlu delirmemek için şiir yazan şairlerdendir ya da çoktan delirdiği için şiir yazmaktadır ve şiirlerinde bu durum apaçık bir şekilde görülebilir. Buna gelecekteki edebiyat tarihçileri karar verecektir.

Rahmi Vidinlioğlu son 11 senelik süreçte binlerce şiir yazmıştır ve yazmış olduğu şiirlerin çok büyük bir bölümü henüz yayınlanmamıştır. Buna rağmen kendisini hâlâ bir romancı olarak değil bir şair olarak konumlandırmayı sürdürmektedir.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir