En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
R. Browning

Yazarın Tam Adı:
Robert Browning

Unvan:
İngiliz Ozan ve Oyun Yazarı

Doğum:

Camberwell, Londra, İngiltere 7 Mayıs1812

Ölüm:

Venedik, İtalya 12 Aralık 1889

R. Browning Biyografisi

İngiliz şair ve oyun yazarı olan ustalık ve acıklı monolog onu önde gelen biri yaptı Victoria şairler . Şiirleri onların için malum ironi , karakterizasyonu , kara gülmece, toplumsal yorumunda , tarihsel ayarlara ve sıkıntılı kelime ve sözdizimi .

Browning erken kariyeri ümit verici başladı, fakat bir başarı değildi. Uzun şiir Pauline dikkatine getirdi Dante Gabriel Rossetti , ve tarafından övgüyle Paracelsus, izledi Wordsworth ve Dickens , sadece 1840 yılında zor Sordello olarak kasten belirsiz görüldü, itibardan şiirlerini getirdi. Ünü o uzak taşındı bu süre süresince kurtarmak için bir on yıl daha çok sürdü Shelleyan onun erken dörutubet formları ve daha kişisel bir biçim geliştirdi.

1846 yılında Browning eski şair evli Elizabeth Barrett anda oldukça iyi malum kendini daha oldu. Şu demek oluyor ki tarihin en ünlü yazınsal evliliklerin biri başladı. Onlar, İtalya’da o “üniversite” olarak adlandırılan bir ülke yaşamak için gitti ve hangi eserinde sık sık bulunmaktadır. 1861 yılında onun ölüm vakit, o çok önemli koleksiyon yayınlanan vardı Erkekler ve Kadınlar . Toplama Dramatis Personae ve kitap uzunlukta epik şiir Halka ve Kitap izledi ve ona bir önde gelen İngiliz şair yaptı. O üretken yazmaya devam etti, sadece ünü bugün büyük ölçüde o bu orta dönemde yazdığı şiir dayanmaktadır.

Browning 1889 yılında öldüğünde, o olarak kabul edildi adaçayı şiir benzer biçimde – ve onun yazma kanalıyla Victoria toplumsal ve siyasal söylem katkı yapmış filozof-şair Setebos üzerine Caliban bazı eleştirmenler üzerinde bir yorum olarak gördük, teorisi evrim son zamanlarda Darwin ve diğerleri tarafından ortaya koymuştu. Hala hayatta iken Alışılmadık bir şair için, eserlerinin çalışma için toplumların kuruldu. Böyle Browning Dernekleri 20. yüzyıla kadar İngiltere ve ABD Birleşik Devletleri’nde yaygın kalmıştır.

İlginizi çekebilir:  Jerzy Kosinski

Browning hayranları onun en iddialı şiirleri, özellikle halka ve Kitap uzunluğu ve güçlük hakkında çekinceleri ile övgü öfke eğilimi var. Gene de, onlar benzer biçimde ünlü yazarların dahil ettik Henry James , Oscar Wilde , George Bernard Shaw , GK Chesterton , Ezra Pound , Jorge Luis Borges ve Vladimir Nabokov . Yaşayan yazarlar arasında, Stephen King ‘in The Dark Tower serisi ve AS Byatt ‘ ın Possession Browning çalışmalarına doğrudan ilgilidir.

Bugün Browning eleştirel en saygın şiirler monolog dahil Childe Roland Dark Tower Came için , Fra Lippo Lippi , Andrea Del Sarto ve benim son Düşes . Onun en popüler şiirleri içeren porphyria Aşığı , Onlar Aix Ghent Good News Getirdi Nasıl , diptych Gece Toplantısı , yurtsever Yurt dışından Ev Düşünceler ve çocuk şiiri fareli köyün kavalcısı . Onlar İyi Haber bir de kaydedildi Getirdiği Nasıl onun başarısız akşam yemeği parti resitali Edison balmumu silindir ve kayda değer bir kişinin Birleşik Krallık’ta yapılan ayakta kalan en eski kayıt olduğuna inanılıyor.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir