En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Paul Lafargue

Unvan:
Fransız Uyruklu Düşünür ve Fiil Adamı

Doğum:

Santiago, Küba 15 Ocak 1842

Ölüm:

26 Kasım 1911

Paul Lafargue Biyografisi

Paul Lafargue (15 Ocak 1842-26 Kasım 1911); Fransız uyruklu düşünür ve fiil adamı. Küba’nın Santiago kentinde doğdu. Dokuz yaşındayken ailece göçtüğü Fransa’da Tıp Akademisi’ne yazıldı. Üniversitede, kralcı hükümete karşı giderek genişleyen gençlik devinimine katıldı. Gene aynı dönemde yoğun bir okuma uğraşına daldı. Hegel’den Feuerbach’a, Fourier’den Comte’a kadar pek çok düşünürün yapıtlarını okumasına karşın, özellikle Proudhon’dan etkilendi.

1865’te Marx’la tanışmasının, üzerindeki Proudhon tesirinin kırılmasında büyük rolü oldu. Marx “yakışıklı, akıllı, enerjik ve sportif” bulduğu bu gencin, kızı Laura’yla evlenerek aileye katılmasına da izin verdi.

Siyasal etkinlikleri sebebiyle Akademi’den uzaklaştırılınca, öğrenimini Londra’da tamamladı ve karısı Laura’yla beraber tekrardan Paris’e döndü. Art arda üç çocuğunu da yitirmesi üzerine tıptan soğudu; kendini tümüyle toplumcu düşünce ve eyleme adamaya karar verdi. Fransız Toplumcu Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı, işçi devinimlerinin örgütlenmesine yazılarıyla katkıda bulunmuş oldu.

1911 yılında karısıyla beraber kendini öldürdü. Yaşlılığın, gövde ve zihin güçlerini yavaş yavaş kemirdiğini görmek istemeyen Lafargue, yetmiş yaşını aşmamak üzere kendine verdiği sözü tutmuş oluyordu.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Eckhart Tolle