En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Oriana Fallaci

Unvan:
İtalyan Feminist Hanım Yazar, Gazeteci ve Siyasal Gözlemci

Doğum:

Floransa, İtalya 29 Haziran 1930

Ölüm:

Floransa, İtalya 15 Eylül 2006

Oriana Fallaci Biyografisi

Oriana Fallaci, (29 Haziran 1929 – 15 Eylül 2006), İslam karşıtlığıyla malum İtalyan feminist kadın yazar, gazeteci ve siyasal gözlemci.

Gençliği

Oriana Fallaci, 29 Haziran 1929 tarihinde Floransa’da doğdu. Babası, Mussolini karşıtı mücadelede liderlik yapmış ve Floransa’nın Naziler tarafından işgali sırasında kaçırılarak işkence görmüş bir aktivistti.Yaşamı daima hareket halinde olmakla geçen Fallaci 9 yaşında kısa hikayeler yazmaya başladı. Henüz 14 yaşındayken direnişe başladı. Bu dönemde İtalya’daki Giustizia e Libertà adlı faşizm karşıtı bir organizasyona katıldı. Fallaci, savaş sırasında yaptığı çalışmalar sebebiyle İtalya’da Müttefik Kuvvetler Komutanı tarafından ödüllendirildi.

Mesleki Yaşamı

Henüz 17 yaşındayken gazetecilik mesleğine adım atan Fallaci, aralarında röportajı sırasında üzerindeki çarşafı çıkarıp üzerine fırlattığı Ayetullah Humeyni olmak üzere Henry Kissinger, Muammer Kaddafi, Golda Meir, Ariel Sharon, İndira Gandhi, Zülfikar Ali Butto, Şah Rıza Pehlevi şeklinde pek çok ünlü liderle yaptığı çarpıcı röportajlarla dikkatleri üzerine biriktirerek adını duyurdu. 1967 yılından itibaren savaş muhabirliği görevi üstlenendi. Başta 7 senesini geçirmiş olduğu Vietnam olmak üzere Güney Asya, Orta Doğu, Güney Afrika, Orta ve Güney ABD’da sıcak çatışmaların yaşandığı savaş alanlarında gazetecilik yaptı. 11 Eylül 2001 tarihinde New York’ta ikiz kulelere saldırısından sonrasında Müslümanlara karşı yazılar yazdı. Bu eserlerden kabul edilen ve Müslümanlar’ı hedef alan “Öfke ve Gurur” adlı eseri İtalya’da 1 milyonu aşkın sattı. İtalyan gazetesi Corriere della Sera’da bir dörutubet yöneticilik yaptı. Fallaci, çeşitli yaşam öyküsü ve romanlar yazdı. Fallaci’nin önemli kitapları arasında, “Doğmamış Bir Çocuğa Mektup” ve “İnştanrı” yer alıyor. Corriere della Sera Gazetesi’nde yayımlanan ‘‘İslam en büyük tehlikedir’’ başlıklı makalesi tepkiyle karşılandı.

İlginizi çekebilir:  Murathan Mungan

Ölümden dönüş

2 Ekim 1968’de Meksika Olimpiyatları sırasında polisle göstericiler arasında çıkan çatışma esnasında sırtından ve dizinden vurularak ağır yaralandı. Fallaci’nin öldüğünün sanılması üzerine morga kaldırıldı. Sadece morgda görevli bir rahibin nefes aldığını görmesiyle yaşadığı anlaşıldı ve yeniden hayata döndü.

Böylelikle Fallaci, üç yüz kişinin ölümüyle sonuçlanan Meksika’daki Tlatelolco kırımında hayatta kalan iki kişiden biri olarak kaldı.

Röportajları

Fallaci, sorularıyla sıkıştırdığı Humeyni’nin ağzından aldığı İslami kıyafetleri sevmiyorsanız giymek zorunda değilsiniz sözü üzerine İmam, çok naziksiniz. Madem öyle dediniz, bu saçma, Ortaçağ’dan kalma bez parçasından derhal kurtulacağım diyerek örtüsünü çıkarıp fırlattı.

Henry Kissinger ile yaptığı bir röportajda sorduğu sorularla sıkıştırdığı Kissinger’a medyatikliği sevmiş olduğini itiraf ettirmeyi başararak Kissinger’ı zor bir duruma soktu. Kissinger sonrasında bu röportaj için Yaşamım süresince bir basın mensubuyla yaptığım en yıkım söyleşi oldu dedi.

Müslüman kimliğini ön planda tutan Muhammed Ali’yle yaptığı röportajı yarım kesti.

Röportajı sırasında Federico Fellini’den hiç hoşlanmadığını belirtmesi üzerine Fellini de ona Kirli yalancı, küçük arsız kaltak diyerek hakaret etti.

Özel Yaşamı

İslam karşıtlığıyla bilenen Fallaci aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa birliğine üyeliğine karşı köktencilik bir şekilde tavır aldı. İslam’ın Avrupa’yı salgın edeceğini ve yakın bir gelecekte kıtada Avrupalı kalmayacağını öne sürdü. Bir Ateist ve Katolik Kilisesi’ne karşı olmasına karşın Fallaci hem Türkiye mevzusunda hem de Avrupa ile bütünleşmelerini ‘karabasan’ olarak nitelendirdiği Müslümanlarla ile ilgili olarak Papa 16. Benedict ile gizlice bir görüşme ayarlamaya başardı.

Bush’un İslam barış dinidir demesi üzerine Bush’u eleştirdi.

Ayrıca doğduğu şehir olan Floransa’da inşası planlanan cami için Oriana Fallaci:

“Leonardo Da Vincilerin, Raffaelloların, Giottoların sanat kenti Floransa’ya cami dikilirse kendi ellerimle havaya uçururum” diyerek yaşamının son dönemlerini özellikle Avrupa’daki en büyük çekince olarak gördüğü İslam dini üzerine söylemlerde bulunarak geçirdi.

İlginizi çekebilir:  İhsan Oktay Anar

Ölümü

Fallaci pek çok kez ölüm tehditi aldı. Yaşamının son dönemlerini New York’ta geçiren Oriana Fallaci, 15 Eylül 2006 tarihinde kanser tedavisi gördüğü Floransa’da (76 yaşında) öldü.

Ödülleri

St. Vincent Gazetecilik Ödülü (İki kez)
1991 Bancerella Ödülü
Hemingway Edebiyat Ödülü

Listeme Ekle()

No account yet? Register