En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Orhan Veli Kanık

Unvan:
Türk Ozan

Doğum:

İstanbul 13 Nisan 1914

Ölüm:

İstanbul 14 Kasım 1950

Orhan Veli Kanık Biyografisi

Orhan Veli Kanık (d. 13 Nisan 1914, İstanbul – ö.14 Kasım 1950, İstanbul), daha çok Orhan Veli olarak malum Türk şair. Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile beraber yenilikçi Acayip akımının kurucusu olan Kanık, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi fakatçlayarak sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıdı. Şair 36 yıllık yaşamına şiirlerinin yanı sıra hikâye, tecrübe etme, yazı ve çeviri alanında birçok yaratı sığdırdı.

Yeni bir zevk ortaya çıkarabilmek için eski olan her şeyden uzak duran Orhan Veli, hece ve aruz ölçülerini kullanmayı reddetti. Kafiyeyi ilkel; mecaz, teşbih, mübalağa şeklinde yazınsal sanatları gereksiz bulduğunu açıkladı. “Geçmiş edebiyatların öğrettiği her şeyi, bütün geleneği atmak” amacıyla yola çıkan Kanık’ın bu arzusu şiirinde kullanabileceği teknik olanakları azaltsa da şair, ele aldığı mevzular, bahsettiği kişiler ve kullandığı sözcüklerle kendine yeni alanlar oluşturdu. Yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini mevzuşma diline yaklaştırdı. 1941 yılında, arkadaşlarıyla beraber çıkardıkları Acayip adlı şiir kitabında bu fikirlerinin örnekleri olan şiirleri yayınlandı ve Acayip akımının doğmasına sebep oldu. Bu akım özellikle 1940-1950 yılları arasında Cumhuriyet dönemi şiirinde büyük tesir bıraktı. Acayip şiiri hem yıkıcı hem de yapıcı özelliği ile Türk şiirinde bir mihenk taşı kabul edilir.
Kanık, şiire getirdiği bu yenilikler yüzünden önceleri büyük ölçüde yadırgandı, çok sert eleştiriler aldı ve küçümsendi. Geleneklerin dışına çıkan eserleri, önce şaşkınlık ve yadırgama, ondan sonra eğlenme ve aşağılamayla karşılansa da hep ilgi uyandırdı. Bu ilgi ise kısa zamanda şaire duyulan anlayış, sevgi ve hayranlığın artmasına yol açtı. Sait Faik Abasıyanık da Orhan Veli’nin bu yönüne dikkat çekerek onu “üzerinde en çok durulmuş, ara sıra alaya alınmış, ara sıra kendini kabul ettirmiş, yeniden inkâr, yeniden kabul edilmiş; süreında hem iyi hem kötü şöhrete ermiş bir şair” olarak tanımladı.

İlginizi çekebilir:  Pınar Kür

Her ne kadar Acayip döneminde yazdığı şiirleriyle öne çıksa da Orhan Veli “tek tür” şiirler yazmaktan kaçınmıştı. Durmadan arayan, kendini yenileyen, kısa yaşamı süresince uzun bir şiir serüveni yaşayan Kanık’ın edebiyat yaşamı farklı aşamalardan oluşmaktadır. Oktay Rifat bu durumu “Orhan Fransız şairlerinin birkaç nesillik şiir macerasını kısacık ömründe yaşadı. Türk şiiri onun kalemi yardımıyla Avrupa şiiriyle atbaşı geldi.” ve “Birkaç neslin bir ihtimal arka arkaya başarabileceği bir değişmeyi o birkaç yılın içinde tamamladı.” sözleriyle açıkladı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register