En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Nikos Kazancakis

Unvan:
Yunan Yazar, Ozan, Siyasetçi ve Felsefeci

Doğum:

Kandiye, Osmanlı İmparatorluğu 18 Şubat 1883

Ölüm:

Freiburg, Almanya 26 Ekim 1957

Nikos Kazancakis Biyografisi

Nikos Kazancakis (Yunanca: Νίκος Καζαντζάκης) (d. 18 Şubat 1883, Kandiye, Osmanlı İmparatorluğu – ö. 26 Ekim 1957, Freiburg, Almanya), Yunan yazar, şair, politikaçi ve felsefeci.

20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi olduğu ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan Yunan yazarlardan olduğu düşünülmektedir. Fakat şu anki şöhretine, 1964 yılında gösterime girmiş olan Michael Cacoyannis’in yönetmiş olduğu Ceberrüt the Greek adlı beyaz perde filmiyle kavuşmuştur. Bu film, aynı adı taşıyan kendi kitabından uyarlanmıştır.

Girit’te, ada hala Osmanlı yönetimindeyken, Kandiye ilinde dünyaya geldi. Bu tarihlerde, Girit adasında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlık kazanma amacıyla ayaklanmalar yaşanıyordu.

Kendisinin evvelki eğitim dönemi hakkında fazla bir data olmamasına rağmen, 1902’de Atina Üniversitesi’nde hukuk okumaya başladığı bilinmektedir. Hukuk öğreniminden mezun olduktan sonrasında, 1907’de ise felsefe üstüne çalışmak için Paris’e gitti. Burada Henri Bergson’la çalışma imkânı buldu.

1911 yılında Galatea Alexiou ile evliliğe ilk adımını attı. Balkan Savaşları patladıktan sonrasında ise orduya katıldı. Savaş bittikten sonrasında ülkesine geri döndü ve felsefe hakkındaki çalışmaları Yunancaya çevirme çalışmalarına başladı. 1914 yılında, sonraki 2 yıl süresince beraberce Yunan Hristiyan kültürünün ortaya çıkıp geliştiği bölgeleri gezeceği Angelos Sikelianos ile tanıştı. Bu gezilerinde Sikelianos’un milliyetçiliğinden oldukça etkilenmiş olduğu belirtilmektedir.
1922’den ölümüne kadar birçok ülkeyi dolaşarak, seyahat yazıları formatında eserler verdi. Gezdiği şehirler/ülkeler ve bu şehirler/ülkelerde bulunmuş olduğu tarihler şöyledir: Paris ve Berlin (1922 – 1924), İtalya ve Rusya (1925), İspanya (1932), ve sonrasında Kıbrıs Adası, Aegina “”(Egina)””, Mısır, Sina Dağı, Çekoslovakya, Nice, Çin ve Japonya. Ayrıca Fransa’nın Nice şehrinde bulunmuş olduğu vakitlerde, Antibes yakınlarında bir villa satın almıştır.

İlginizi çekebilir:  Lev Nikolayeviç Tolstoy

1926 yılında ilk eşinden boşandı ve 1945’te, vefatına kadar beraber olacağı Eleni Samiou ile evliliğe ilk adımını attı.

Berlin’de bulunmuş olduğu sıralarda, komünizm ile tanıştı ve sağlam bir Lenin fanatikı oldu. Hiçbir vakit tamamıyla komunizme bağımlı bir yoldaş olmasa da, Sovyetler Birliği’ni ziyaret ettiği vakitlerde, Sol Karşıcılık yanlısı politikacı ve yazar olan Victor Serge’nin yanında kaldı. Sovyetler’de bulunmuş olduğu sıralarda, Josef Stalin’in önemli bir politik şahsiyet olarak yükselişine tanıklık etti ve Sovyet tipi komünizmden soğumaya başladı. Bundan sonrasında, öncesinde haiz olduğu ve milliyetçiliği ağır basan fikirleri değişmeye ve yerini daha evrensel ideolojilere bırakmaya başladı.

1945’te, Yunanistan’da komünist olmayan küçük bir sol partinin başkanı oldu ve Yunan hükümetinde bakan olarak görev aldı. 1 yıl sonrasında ise bu görevinden çekilme etti.

1946’da, Yunan Yazarlar Topluluğu tarafından Angelos Sikelianos ile beraber Nobel Edebiyat Ödülü için kurula tavsiye edildi. 1957 yılında, bu ödülü 1 oy farkı ile Albert Camus’ya kaptırdı. Camus ödülü aldıktan sonrasında, Kazancakis’in bu ödülü kendisinden yüzlerce kez daha çok hakettiğini söylemiştir.

1956 yılında Viyana’da Uluslararası Barış Ödülü’nü aldı.
1957’nin sonlarına doğru, lösemi hastalığına yakalanmış olmasına rağmen Çin ve Japonya’ya son bir seyahat turuna çıktı. Dönüş yolunda ise iyice hastalanan Kazancakis, Almanya’nın Freiburg kentinde vefat etti. Ortodoks kilisesi mezarlıkta defnedilmesine izin vermediğinden, Kandiye’yi çevreleyen Venedik surlarının kale burçlarından birinin altına gömüldü.

Girit’te bulunan havaalanlarından birine adı verilmiştir.

Listeme Ekle()

No account yet? Register