En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Nabizade Nazım

Unvan:
Tanzimat Periyodu Osmanlı-Türk Yazarı

Doğum:

İstanbul 1862

Ölüm:

6 Ağustos 1893

Nabizade Nazım Biyografisi

Nabizâde Nâzım (d. 1862 (?) – ö. 6 Ağustos 1893) Tanzimat dönemi Osmanlı-Türk yazarıdır.

Şiir, anı, öykü, roman türlerinde ve bilimsel mevzularda eserler veren Nabizade Nazım, ilk Türkçe gerçekçi köy romanı olarak kabul edilen Karabibik’in ve Türk edebiyatındaki ilk ruhsal roman denemesi olan Zehra’nın yazarıdır.

Nabizâde Nâzım
1862 yılında İstanbul’da, Nişantaşı’nda dünyaya geldi. Tam adı Ahmet Nazım idi. Babası Nabi Efendi’yi ve annesini genç yaşta yitirdi. Anneannesi tarafından büyütüldü. “Yadigarlarım’ adlı yapıtında anlattığı anılarından öğrenildiğine göre mutsuz bir çocukluk geçirdi.

İlköğrenimini Tophane Mahalle Mektebi’nde tamamladıktan sonrasında önce Fevziye Rüştiyesi’nde sonrasında Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nde öğrenim gördü. Okulun İdadi (lise) bölümünü de bitirdikten sonrasında yüksek öğrenimini Mühendishane-i Berri-i Hümayun (Kara Askeri Mühendis Okulu)’da yaptı. 1884’te topçu mülazım-ı sanisi (topçu üsteğmen) olarak mezun oldu. Öğrenimine Mekteb-i Harbiye-i Şahane (Genel Kurmay Okulu)’da devam etti.
İlk yazısını henüz öğrenci olduğu 1880 yılında Zaman Gazetesi’nde A.Nazım imzasıyla yayımlandı. Bu yazı, “Tutsaklık” başlıklı bir denemedir. Öğrencilik ve askerlik yaşamının devam ettiği 1880-1890 yıllarını aynı zamanda çok verimli bir yazım adamı olarak geçirdi.

Çok başarılı bir öğrenci olan Nabizade Nazım, 1886’da Erkan-ı Harbiye (genelkurmay) yüzbaşısı olarak mezun olduktan sonrasında kendi okulunda askeri öğretmenlik yaptı; yüksek cebir, istihkam ve topoğrafya dersleri verdi. Keşif ve araştırma yapmak üzere iki yıl Suriye’de görev yaptı. 1890’da İstanbul’a döndü. O yıl, ilk Türkçe gerçekçi köy romanı olan Karabibik adlı eserini yayımladı. 1891’de çıkmaya başlayan ve o günlerde bir bilim dergisi niteliği taşıyan Servet-i Fünun Dergisinin ilk yazarlarından birisi oldu.
İstanbul’a dönüşünden bir süre sonrasında sevmiş olduği kızla evliliğe ilk adımını attı sadece mutlu bir evlilik yaşamı olmadı. Evlendikten kısa bir süre sonrasında kemik veremi hastalığına yakalandı. Haydarpaşa Hastanesi’nde iki yıl kadar tedavi gördü fakat iyileşemedi; 6 Ağustos 1893’te öldü ve Üsküdar’da Miskinler Tekkesi yakınındaki mezarlıkta toprağa verildi.

İlginizi çekebilir:  Rhonda Byrne

Edebî yaşamı
Nabizade Nazım, daha çok romantizm etkisinde bırakır taşıyan şiirlerini bilimsel mevzuları işleyen makalelerini, öykülerini Gömü-i Evrak, Mir’at-i Aem , Rehber-i Fünun, Afak, Berk, Görünüm şeklinde dergilerle Tercüman-ı Hakikat, Servet, Mürüvvet şeklinde gazetelerde yayımlamıştır.

Şiirlerinde ölüm, doğa, tanrı şeklinde temleri işledi. Şiirde çok başarılı olduğu söylenemez. Aslına bakarsan kendisi de bunlara “Heves Ettim” adını vermiştir.
1890 yılında yayımlanan Karabibik adlı uzun hikâye denilebilecek romanı, edebiyatımızda ilk köy romanı olma özelliğini taşır, kendisinin “hakikiyyun” dediği gerçekçi bir eserdir. “Zehra” (1896) romanı ise bir ruhsal roman denemesidir. Bu romanda Şehzadebaşı tiyatrolarının tulumbacı kahvelerini, kadın kavgalarını gerçekçi bir görüşle aktarmıştır. Yaratı, bir ruhsal roman kabul edilmez fakat Türk edebiyatında psikoloji öğelerinin kullanıldığı ilk roman kabul edilir.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir