En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Miguel De Cervantes

Yazarın Tam Adı:
Miguel de Cervantes Saavedra

Unvan:
Romancı, Ozan ve Oyun Yazarı

Doğum:

Alcalá De Henares, İspanya 29 Eylül 1547

Ölüm:

Madrid, İspanya 23 Nisan 1616

Miguel De Cervantes Biyografisi

Miguel de Cervantes Saavedra (29 Eylül 1547 — 23 Nisan 1616), İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

Don Kişot’un yaratıcısı. Genç yaşta başladığı edebiyat yaşamında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. Ayrıcaİspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

15 Eylül 1569’da Madrid’de bir yaralama iddiasıyla Miguel de Cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Verilen cezaya göre sol eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. Bir ad benzerliği söz mevzusu değilse bu vaka Cervantes’in İtalya’ya gidişinin sebebi olabilir. 1570’te II. SelimKıbrıs’ı ele geçirince Papa V. Pius Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulunmuş oldu. Çağrıya yalnızca İspanya ve Venedik karşılık verdi. CervantesRoma’daki İspanyol birliğine katıldı. 7 Ekim 1571’de Osmanlı donanmasıyla Lepanto (İnebahtı) Körfezinde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı’na katılanMarquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini yitirdi. Ondan sonra Osmanlılar tarafından esir edilen Cervantes, 1575-1580 yılları arasında Cezayir’de tutsak olarak yaşamıştır. Osmanlı esaretinde bulunmuş olduğu süre zarfında 4 kez kaçma teşebbüsünde bulunmuş olduğu tahmin edilmektedir. . Hiç birinde başarı kazanamamasına rağmen bu teşebbüsler sonucunda ceza da almamıştır. Sadece orada da dolandırıcılıkla itham edilip hapse atılmıştır. Burada yazmaya daha sıkı sarılmıştır.1580 yılında biten ve Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Kılıç Ali Paşa camiisinin yapımında da tutsak işci olarak bir süre çalışmıştır

Yaşamının sonlarına doğru ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)’u hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri yardımıyla tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi yaşamıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür. Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Bu yapıt hâlâ dünyanın en malum romanları arasındadır.

İlginizi çekebilir:  Laurell K. Hamilton
Listeme Ekle()

No account yet? Register