En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Mehmet Eroğlu

Unvan:
Türk Yazar, Senarist, Romancı

Doğum:

İzmir 2 Ağustos 1948

Mehmet Eroğlu Biyografisi

Mehmet Eroğlu (d. 2 Ağustos 1948, İzmir) Türk yazar, senarist, romancı.

Yazar, 2 Ağustos 1948 günü İzmir’de dünyaya geldi. Edebiyat öğretmeni olan babası Farik Eroğlu’nun tayinleri sebebiyle ilköğretim döneminde birkaç şehir ve okul değiştirdikten sonrasında İzmir Karşıyaka’daki Ankara İlkokulu’nu 1960 yılında tamamlamış oldu. Ondan sonra İzmir Maarif Koleji’nde (bugünkü adıyla Bornova Anadolu Lisesi) 7 yıl süresince kesintsiz olarak yatılı okudu. Liseyi tamamlamış olduği 1967 yılında ODTÜ Müh. Fak. İnşaat Mühendisliği Bölümüne girdi; öğrenciliği sırasında Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptı.

1971 yılında üniversiteden mezun olan Eroğlu, mezun olduğu sırada 12 Mart Darbesi sonucu kurulan sıkıyönetim mahkemesinde Dev-Genç Davası sebebiyle yargılanmaya başladı. 1972 yılında dava devam etmekteyken evliliğe ilk adımını attı. İki yıl süren dava sonucunda TCK’nun 141-142 maddesine muhalefetten 8 yıl ağır hapis ve 2 yıl sürgün cezasına mahkûm edildi. Sonuç kesinleşmeden 1974 genel affıyla mahkumiyeti ortadan kalktı. Bu tarihten sonrasında mühendislik hayata geçirmeye ve roman kaleme almaya başladı, 1974 yılında bir kızı dünyaya geldi. 1989 yılında bir devlet bankası olan Gezim Bankası’ndaki 15 yıl sürdürdüğü görevinden siyasal baskılar sonucu ayrıldıktan sonrasında mühendislik kariyerine ve yazarlığa devam etti. Yalnız yazmak ve bir sivil cemiyet örgütünde gönüllü çalışmak amacıyla mühendislik yaşamını 1999’da noktaladı. 1999’dan bu yana Uğur Mumcu Gazetecilik Araştırmaları Vakfı’nda yazarlık seminerleri vermeyi sürdüren yazar, romanlarının yanı sıra tv dizisi ve beyazperde filmi senaryoları yazmıştır.

İlk romanı Issızlığın Ortasında 1976 yılında tamamlandı ve 1979’da Milliyet Roman Ödülü’nü kazandı sadece 1980 Darbesi sonucunda kitap sakıncalı bulunarak yayınevi tarafından basımına son verildi. Birincisinin devamı niteliğindeki ikinci kitabı Geç Kalmış Ölü de aynı gerekçeyle uzn süre basılamadı. Her iki kitap da 1984 yılında yayımlandı ve ikisi beraber hem Orhan Kemal Roman Armağanı’na hem de Madaralı Roman Ödülü’ne layık bulundular.

İlginizi çekebilir:  Dede Korkut

Yazar, 1968 kuşağını anlatmaya “Yarım Kalan Yürüyüş” (1968); “Adını Unutan Adam”(1989) kitaplarıyla devam etti. 1994’te yayımlanan “Yürek Sürgünü” adlı romanından sonrasında roman yazmaya 5 yıl ara verdi, senaryo yazmaya eğildi sadece senaryo çalışmalarının sonuçlarından memnun kalmadığını ifade etmiştir. 2000 yılından itibaren ard arda romanlar yayımlamayı sürdürdü.

Yazar, kendisini “İnsan yaratılışının gölgeli alanlarında boy atan temaları” yazan bir yazar olarak tanımlamaktadır.”

Listeme Ekle()

No account yet? Register