En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Mehmed Uzun

Unvan:
Kürt Yazar, Ozan

Doğum:

Siverek, Şanlıurfa 1953

Ölüm:

Diyarbakır, Türkiye 11 Ekim 2007

Mehmed Uzun Biyografisi

Mehmet Uzun (1953, Siverek – 11 Ekim 2007, Diyarbakır), Kürt yazar.

Yaşamı

1977 yılından beri İsveç’te yaşayan Uzun, Kurmanci, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. 1985 yılından bu yana romanlarını kaleme alan Uzun hakkında, Türkiye’de çok sayıda dava açıldı. 1981’de Türk vatandaşlığından atıldı ve 1992 yılına kadar Türkiye’ye gelemedi.

Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp’te etken çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği’nin de üyesi olan Uzun’un bugüne kadar çok sayıda Kürtçe roman yazdı.

Mehmed Uzun, “Aşk Benzer biçimde Aydınlık Ölüm Benzer biçimde Karanlık” romanı ve “Nar Çiçekleri” adlı tecrübe etme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı.

Yakalandığı mide kanseri sebebiyle uzun süre tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 Ekim 2007 günü Diyarbakır’da yaşamını yitirdi.

13 Ekim günü Diyarbakır Ulucami’de kılınan cenaze namazı ardından, cami önündeki kalabalığa sırasıyla Yaşar Kemal, Şerafettin Elçi,Ahmet Türk ve Osman Baydemir’in yaptığı mevzuşmaların ardından Mardinkapı Mezarlığı’na defnedildi.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Terry Pratchett