En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Mario Puzo

Unvan:
Abd’li Romancı ve Senarist

Doğum:

New York 15 Ekim 1920

Ölüm:

New York 2 Temmuz 1999

Mario Puzo Biyografisi

Özellikle Baba (The Godfather) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri evveliyatına damgasını vurmuştur.

1969’a değin çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dörutubet maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather’ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm ABD ve dünyada bestseller oldu. 1972’de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu tekrardan uyarlayarak Bölüm I’i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde vaka yaratan film Hollywood’un son yıllarda çizdiği kötü görüntüı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm II ve III’te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı.

Yazar ayrıca Sicilyalı, Last Don, Omerta, Dördüncü K, Ana benzer biçimde önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999’da ölmeden önce Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns (Baba Döndü) ve Godfather Revenges (Baba’nın intikamı) adıyla Baba serisine devam edildi.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Gilbert Delahaye