En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Louisa May Alcott

Unvan:
ABD’li yazar

Doğum:

Germantown, Philadelphia, Pensilvanya, ABD 29 Kasım 1832

Ölüm:

Boston, Massachusetts, ABD 6 Mart 1888

Louisa May Alcott Biyografisi

Louisa May Alcott (d. 29 Kasım 1832, Germantown, Philadelphia, Pennsylvania, ABD – 6 Mart 1888, Boston, Massachusetts, ABD), ABD’li yazar.

Özellikle üç kızkardeşi ile beraber geçirdiği çocukluk yıllarından biyografik izler taşıyan Küçük Kadınlar romanı ile tanınır.

Tanınmış bir ABD’li transandantalist düşünürü olan eğitimci Amos Bronson Alcott’un ve Abigail May Alcott (Abby May)’in kızı olarak dünyaya geldi. Dayısı Samuel Joseph May köleliğin kaldırılması için mücadelede veren ünlü adlardan biriydi. Ailesi New Englandkökenli olmakla beraber, Louisa, anne babasının daha batıda yerleşik oldukları bir dönemde, Pennsylvania’nın Philadelphia kentinin Germantown banliyösünde doğdu. Bir ablası, Anna Alcott Pratt, vardı ve iki de küçük kızkardeşi, Elizabeth Sewall Alcott ve Abigail May Alcott Nieriker, doğdu. Aile Louisa’nın doğumundan kısa bir süre sonrasında yeniden Boston’a döndü. Boston’da babası kendi dersanesini kurdu ve Ralph Waldo Emerson ve Henry David Thoreau şeklinde ünlü düşünür ve edebiyatçıları bir araya getiren Transcendental Club’a dahil oldu.

Louisa 8 yaşındayken ailesi geçim sıkıntısı ve Boston’da yaşamanın pahalılığı sebebiyle Massachusetts’in kırsal kesimine taşındı ve bir süre de transandantalistlerin komünal yaşam sürdürdüğü Fruitlands’de kaldılar. Louisa’nın annesine kalan bir mirasla 1840’ların sonuna doğru Boston’da bir ev alabildiler ve kente geri döndüler. Louisa eğitimini hem babasının, hem de babasının arkadaşları olan Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson, Nathaniel Hawthorne ve Margaret Fuller şeklinde adların elinde aldı. Gençlik yıllarındakadın hakları ve köleliğin kaldırılması mücadeleleri içinde yer aldı. Bir taraftan aile bütçesine katkıda bulunabilmek için öğretmenlik, hemşirelik, dadılık, temizlikçilik şeklinde işler yaparken, bir taraftan da yazarlık denemeleri ve fikri mücadeleleri (aile evlerinde kaçak köle de saklamıştır) sürdürüyordu. Çeşitli fabl denemelerini bir araya getiren ilk kitabı 1854’de yayınlandı. 1860’da tanınmış edebiyat dergisi Atlantic Monthly’de yazıları yayınlandı. Çeşitli mektuplarını bir araya getiren bir kitabı 1863’de yayınlandı ve gözlem gücü eleştirmenlerin dikkatini çekti. Kendi yaşam tecrübelerinden esinlenen ilk romanı “Moods” ise ertesi yıl, 1864’de yayınlandı. Ayrıca A. M. Barnard takma adı altında, o dönemde “potboilers” (çanak çömlek kaynatıcı romanlar) tabir edilen ateşli ve fazlaca popüler aşk hikâyeleri yazmaya başladı. Nitekim, Küçük Kadınlar romanındaki Jo karakteri de bu tür romanlar yazacak, sadece “edepli genç kızların böyle şeyler okumaması gerektiği” kanaatine vardığı için sonunda romanlarını yakacaktı. Alcott ayrıca etik dersler veren çocuk hikâyeleri de yazdı.

İlginizi çekebilir:  Henri Charrière

1868’de yayınlanan Küçük Kadınlar romanı çok önemli bir yazınsal başarıyı yakalamasını sağladı ve adını geçerliliği günümüzde de devam eden klasik eserler yazarları arasına soktu. Dört kızkardeşin (Meg, Jo, Beth and Amy) çocukluk yıllarını özetleyen bu romanı ertesi yıl, aynı karakterlerin ailelerini kurmalarını ve çoluk çocuğa karışmalarını özetleyen “İyi Hanımlar” izledi. 1871’de yayınladığı ve Jo’nun kocası ile beraber bir okul kurmasını özetleyen “Küçük Erkekler” ve 1886’da yayınlandığı “Jo’nun Çocukları” roman dizisini tamamladı. Aradaki dönemde yazdığı, “Eski Kafalı Kız” (1870), “Jo Teyze’nin Karalamaları” (1871’den 1879’a 6 cilt), “Sekiz Kuzen” ve devamı “Gül Açarken” (1876) ile geniş ve sadık bir okur kitlesi edindi.

Louisa May Alcott hiçbir vakit evlenmedi, sadece 1879’da ölen kızkardeşi May’ın çocuğu Louisa May Nieriker’i evlat edindi. Son yıllarında, arkadaşları olan Elizabeth Drew Stoddard, Rebecca Harding Davis, Anne Moncure Crane şeklinde isimlerle beraber kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesi mevzusunda ABD çapında yürütülen mücadelenin önde gelen isimlerinden biri oldu. Massachusetts’de bir okulun okul aile birliğine oy hakkı ile katılarak eyalet tarihinde bir tür seçme hakkı elde eden ilk kadın oldu. Ayrıca Amerikan İç Savaşıesnasında yürüttüğü sağlık görevliliği hizmetinin bir yan tesiri olan civa zehirlenmesi sebebiyle sağlığı kötüleşti. Louisa May Alcott 6 Mart 1888’de, 55 yaşında ve babasından iki gün sonrasında öldü.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir