En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Karl Marx

Yazarın Tam Adı:
Karl Heinrich Marx

Unvan:
Derslik Mücadelecisi

Doğum:

Trier, Almanya 5 Mayıs 1818

Ölüm:

Londra, İngiltere 14 Mart 1883

Karl Marx Biyografisi

Karl Heinrich Marx

19. yüzyılda yaşamış felsefeci, politik ekonomist ve devrimci. Komünizmin kuramsal kurucusudur. Birçok politik ve toplumsal mevzuda fikri olmakla birlikte, en çok Komünist Manifesto’nun (1848) giriş cümlesinde özetlediği tarih analiziyle tanınır: “Şimdiye kadarki bütün toplumların zamanı, sınıf savaşımları tarihidir.” Marx, bütün sınıflı toplumlarda olduğu benzer biçimde kapitalizmin de kendini yok etmeye yol açacak içsel dinamikler barındırdığına inanırdı; onun düşüncesine göre, nasıl ki kapitalizm eskimiş feodalizmin yerini aldıysa, sınıfsız bir cemiyet olan komünizm de “devletin proletaryanın devrimci diktatörlüğünden başka bir şey olmadığı” siyasal geçiş sürecinden sonrasında onun yerini alacaktır.

Marx, sosyoekonomik değişimlere belirli bir tarihsel zorunluluk perspektifinden bakardı; ona göre kapitalizm, yapısal durumunun dinamiği ve çatışması sonucu yerini komünizme kati olarak bırakacaktır:
“Çağıl sanayinin gelişmesi, burjuvazinin ayaklarının altından bizzat ürünleri ona dayanarak ürettiği ve mülk edindiği temeli çeker alır. Şu halde, burjuvazinin ürettiği, her şeyden önce, kendi gömüt kazıcılarıdır. Kendisinin devrilmesi ve proletaryanın zaferi aynı ölçüde kaçınılmazdır.”
(Komünist Manifesto)

Marx, bu değişimin organize bir devrimci hareketle geleceğini düşünür; bu değişim, sadece uluslararası işçi sınıfının birleşik hareketiyle meydana gelecektir: “Bizlere göre komünizm, ne yaratılması ihtiyaç duyulan bir durum, ne de gerçeğin ona uydurulmak zorunda olacağı bir ülküdür. Biz, bugünkü duruma son verecek gerçek harekete komünizm diyoruz. Bu hareketin koşulları, şu anda varolan öncüllerden doğarlar.” (- Alman İdeolojisi)

Marx yaşadığı dönemde dünya çapında ünlü bir isim sayılmasa da, ölümünden kısa bir süre sonrasında düşünceleri dünya işçi hareketine yön vermiştir. Marksist Bolcaşeviklerin Rusya’da Ekim Devrimi’ni gerçekleştirmesi bunun en büyük örneğidir. 20. yüzyılda dünyada Marksist düşünce neredeyse bütün ülkelerde yandaş bulmuştur. Marksizm, bilimsel nitelikli ve politik çevrelerde en çok tartışılmış konulardandır.

İlginizi çekebilir:  Etgar Keret
Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir