En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Kadir Mısıroğlu

Yazarın Tam Adı:
Kadir Mısıroğlu

Unvan:
Türk Tarih Araştırmacısı, Yazar, Ozan, Osmanlı Münevveri, Hukukçu ve Gazeteci

Doğum:

Trabzon 24 Ocak 1933

Kadir Mısıroğlu Biyografisi

Türk tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazeteci. Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve Sebil Yayınevi kurucusu ve sahibi. 1933 yılında Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde doğdu.İlk ve orta tahsilini Akçaabat’ta, liseyi Trabzon’da tamamladı. 1954 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Talebeliliği müddetince birçok yurt açıp çalıştıran Mısıroğlu, fakülte yıllarından itibaren hukukçuluktan çok tarihçiliğe meylederek yakın tarih ile alakalı araştırmalara başladı. Mısıroğlu, 1964 yılında, ilk eseri olan Lozan; Zafer mi, Hezimet mi?! kitabının birinci cildini kaleme aldı ve aynı yıl Sebil Yayınevini kurdu. 1970 Yılının ocak ayında Ulusal Türk Öğrenci Birliği’nde Harf Inkılabı ile alakalı verdiği bir konuşmaı dava mevzuu yapılarak hakkında Eskişehir Örfi İdare Mahkemesi’nce mahkumiyet kararı verildi. Hemen sonra 1976 yılı başından itibaren İslami bir mecmua olan Sebil Dergisi ni çıkarmaya başladı. Bu dergideki birtakım yazılarından dolayı kısa bir müddet sonrasında hakkında 163. maddeye istinaden sayısız dava açıldı. 1980 ihtilali ile Mısıroğlu’nun da vazifeli bulunmuş olduğu MSP Merkezi Umumi Heyeti hakkında tevkif kararı verilince, hakkında daha evvel açılmış olan davaların, MSP davasıyla birleşmesinden doğacak ağırlıktan dolayı bazı arkadaşlarının ısrarı ile yurt dışına gitmek zorunda kaldı. 11 yıllık gurbet yaşamından sonrasında 1991 yılında Türkiye’ye geri dönen Kadir Mısıroğlu, çalışmalarına devam etti. Mısıroğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. Şu anda Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı’nın da başkanıdır. Mısıroğlu bu vakıfta cumartesi günleri Cumartesi Sohbetleri adıyla mevzuşma yapmaktadır. Bu mevzuşmalarında hem takipçilerinden gelen tarih, politika, din, edebiyat ve gündemle ilgili birçok suali cevaplandırmakta ve zamanı mevzularda mevzuşmalar yapmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Erich Von Daniken

Uluslararası Faaliyetleri ve Ödülleri

Kendi eserinde beyan ettiği üzere bir İslam Şurası toplamıştır. Bu uluslararası kongreye, Nazım Kıbrısi, İsa Al, Musa Serdar Çelebi, Ali Batman, Cemaleddin Kaplan ve İslam aleminden pek çok kişi katılmıştır. Birinci İslam Şurası 25 ve 26 Aralık tarihinde Gelsenkirchen Dickamp str’da eskiden cami olarak kullanılmış geniş bir salonda düzenleme edilmiştir. Kurultay bir bildiri de yayımlamış, bildiride imzası geçen İslam adamları şunlardır: Aslan Tok (İsviçre), Şerafettin Özkan (Fed. Almanya), Kadir Mısıroğlu (İngiltere) (çünkü o sıralarda Türk vatandaşlığından atılmış ve mavi geçişlik ile İngiltere merkez olarak Almanya’da yurtsuz yaşıyordu), Muharrem Beyhan (Danimarka), Hanefi Ağırman (Fed. Almanya), A. İbrahim Savaş (Avusturya), Ender Erbil (Fed. Almanya), Osman Deveci (Fed. Almanya), Atıf Yüksel (Hollanda), Ali Öztürk (Fransa), Enver Töre (Fed. Almanya).

Mısıroğlu Macar İhtilali isminde kitabı üzerine Hür Macar Yazarlar Birliği’nin en büyük ödüllerinden olan Gümüş Madalya ile taltif edilmiştir. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Ulusal Kültür Vakfı tarafından Osmanoğullarının Dramı isminde kitabından dolayı Juri Hususi Ödülüne layık görülmüştür.

Listeme Ekle()

No account yet? Register