En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 
Abone olduğunuz için teşekkürler! Lütfen e-posta kutunuzu kontrol ediniz.

Yazarın Adı:
Jonathan Swift

Unvan:
İrlandalı ozan, yazar ve siyasetçi

Doğum:

Dublin, İrlanda 30 Kasım 1667

Ölüm:

Dublin, İrlanda 19 Ekim 1745

Jonathan Swift Biyografisi

Jonathan Swift (30 Kasım 1667 – 19 Ekim 1745) İrlandalı şair, yazar ve politikaçi.

Yaşamı

İngiliz edebiyatının büyük hiciv ustası Swift, 30 Kasım 1667’de İrlanda’nın başkenti Dublin’de doğdu. 1689’da Trinity College’ı tamamlamış oldu ve İngiltere’ye gitti. Politikaçi ve yazar Sir William Temple’ın sekreteri oldu. İlk şiirleri ve Stella’yla olan arkadaşlığı da bu tarihlere rastlar (1691).

Jonathan Swift’in yaşamında William Temple’ın tesiri önemlidir. O yılların kültürel ortamıyla ve etkili kişileriyle tanışıklığı onun yardımıyla olmuş,Oxford Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimi yapmasını gene Temple teşvik etmiştir.

Temple’ın ölümünden sonrasında Dublin’e giden ve Lord Berkeley’nin yanında çalışan Swift, 1701’de Londra’ya döndüğünde, artık tanınan bir yazardı. Politika, din ve edebiyat alanlarında giriştiği polemiklerle etkiliydi.

Ard arda yayımlanan kitapları da oldukça ilgi görmüş ve parlak zekası hayranlık uyandırmıştı. Siyasal olarak liberallerin yanında yer edinen Swift, aynı zamanda kiliseye ve dine de bağlıydı.

Bir ihtimal bundan dolayı, kim bilir tutucu partinin iktidar olmasının etkisiyle, 1710’dan sonrasında tutucu Tory partisini desteklemeye ve bu partinin ileri gelenlerinin yer aldığı ‘The Examiner’ dergisinde çalışmaya başladı.

Sadece 1714’de Tory’lerın siyasal gücü azaldı ve Swift düş kırıklığı ile Dublin’e geri döndü. Bu tarihten 1745 yılındaki ölümüne kadar geçen sürede, Swift kendini İrlanda’nın problemlerı üzerinde çalışmaya ve yazmaya verdi.

İngiltere’nin baskıcı politikalarına karşı yaptığı mücadelesinde birbiri ardına çıkardığı siyasal broşürlerle İrlanda’da ulusal bir kahramana dönüştü. 1726 yılında tamamladığı ‘Gulliver’in Gezileri’ ile de tüm zamanlara yayılan bir ün kazandı.

Jonathan Swift, 19 Ekim 1745’de İrlanda’da öldü.

“ Burada, vahşi haksızlıklar karşısında kalbi paramparça olan biri yatıyor… „

— Mezartaşından

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Beğen!

Exit mobile version