En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Jerzy Kosinski

Unvan:
Musevi ve Polonya Asıllı, Amerikalı Yazar

Doğum:

Łódź , Polonya 14 Haziran 1933

Ölüm:

Manhattan , ABD Birleşik Devletleri 3 Mayıs 1991

Jerzy Kosinski Biyografisi

Jerzy Kosiński (14 Haziran 1933 – 3 Mayıs 1991) Musevi ve Polonya asıllı, Amerikalı yazar Polonya’nın ikinci büyük şehri Łódź’da doğdu. II. Dünya Savaşı sırasındaki bir çocukken, Doğu Polonya’da Katolik bir Polonyalı ailenin yanına düzmece bir kimlikle sığındı. Bir Katolik rahibi düzmece bir vaftiz sertifikası çıkarmıştı, savaş sırasında Polonya Katolik Kilisesi’nin yaptığı olağan bir uygulamaydı. II. Dünya Savaşı’ndan sonrasında, Kosiński ailesine kavuştu ve tarihle politika dalında 1957’de ABD Birleşik Devletleri’ne göç etmeden önce Polonya’da aşama kazandı. 1962’de Amerikalı çelik imparatoriçesi Mary Hayward Weir ile evliliğe ilk adımını attı.
1955-1957 yılları arasında Varşova Bilimler Akademisi’nde asistan olarak görev meydana getiren Kosinski, Ford bursuyla ABD’ye gitti. Psikoloji doktorasını yaptıktan sonrasında, Wesleyan ve Princeton üniversitelerinde ve Yale Üniversitesi’nde öğretim üyeliklerinde bulunmuş oldu.

İlk yazılarını 1960 yılında Joseph Novak takma adıyla yayımladı. Kosiński’nin en malum romanları arasında 1965 tarihindeki Boyalı Kuş ve 1971 tarihindeki Orada Olmak sayılabilir. Baş rolde Peter Sellers’ın ve filmin yönetmeni Hal Ashby 1979 yılında Orada Olmak romanından bir film çevirdi. Senaristliği Kosiński tarafından yazılmış ve 1980 yılında British Academy of Film and Television Arts (İngiliz Film ve Tv Sanatları Akademisi) tarafından en iyi senaryo ödülüne layık görülüp, ABD Yazarlar Derneği tarafından en iyi Another Medium’dan uyarlanmış güldürü ödülünü de aldı.

Kosiński 3 Mayıs 1991 günü intihar etti. İntihar öncesi yazdığı ayrılma notunda “Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım. Buna sonsuzluk deyin.”

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Robert Jordan

No account yet? Register