En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
J. R. R. Tolkien

Yazarın Tam Adı:
John Ronald Reuel Tolkien

Unvan:
İngiliz Yazar, Ozan, Filolog ve Profesör Unvanlı Akademisyen

Doğum:

Cenup Afrika 3 Ocak 1892

Ölüm:

Dorset, İngiltere, 2 Eylül 1973

J. R. R. Tolkien Biyografisi

John Ronald Reuel Tolkien (3 Ocak 1892 – 2 Eylül 1973), İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion şeklinde fantastik kurgu eserleriyle tanınır.

Yaşamı
İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ronald’ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi. İngiltere Birminghamlı olan aile kendilerine yeni bir yaşam oluşturmak amacıyla Güney Afrika’ya yerleşmişti. Fakat iklimin getirdiği olmusuzluklar kısa zamanda anne Mabel’i Ronald’i ve küçük kardeş Hilary’i de alıp İngiltere’ye dönmeye itti. Aile bir süre sonrasında baba Arthur’un da dönmesi ile eski günlerine kavuşmayı umuyordu. Fakat 15 Şubat 1896’da Güney Afrika’dan Arthur’un ölüm haberi geldi. Bunun üzerine Mabel çocukları alıp küçük bir köy olan Sarehole’a yerleşti. Bu köy Ronald’da derin etkisinde bırakır bırakacak, ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire ile onlarca defa Sarehole’u ziyaret edecekti. Sarehole’da Tolkien’i etkileyen bir tek yemyeşil doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile daima oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Ogr” adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Ronald, Birmingham’daki King Edward’s Okulu’na başlayınca aile bir kez daha taşınmak zorunda kaldı. Ronald yeni taşındıkları Olver Road’a yakın olan St. Philips okuluna verildi. Bir yıl sonrasında burs kazanınca yine King Edward’s Okulu’na dönen Ronald birkaç yıl sonrasında (1904 yılında) da şeker hastalığı yüzünden anası Mabel’i yitirdi. Bunun üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice’in yanına gitti ve Peder Francis Morgan’ın gözetimine verildi. King Edward’s Okulu’nda iken Ronald’ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde Ronald kendine ilişik bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı.

İlginizi çekebilir:  Küçük İskender

Çocukluktan delikanlılık yıllarına geçerken oturdukları Birmingham kentinde Ronald’ı etkileyen iki büyük yapı vardı. 29 metrelik Perrott’s Folly kulesi o yıllara göre olağanüstü büyüklüğü ile Ronald’ın beynine kazınmıştı. 1758 yılında John Perrott tarafından yapılan bu kule garip mimarisi ile “Perrott’un divaneliği” adını almıştı. Derhal bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Ve bu iki kule hemen sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı oldu. Ronald’ın gençlik yıllarına dair bir diğer önemli not ise Gamgee adı ile o yıllarda tanışmış olmasıdır. Bu mahalli pamuk markası Gamgee, Ronald’ı etkilemiş olmalı ki Frodo’nun sadık dostu Sam’e bu soyadını vermiştir.

16 yaşındayken yaşamını değiştirecek bir vaka oldu ve dünyadaki tek gerçek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan iki gencin görüşmelerini yasakladı. 1911 yılında Tolkien klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji’ne gitti ve 21 yaşını doldurduğunda hiçbir vakit unutamadığı Edith’i buldu (Söylenir ki Edith ormanda dolaştıkları bir gün onun için dans etmiş ve bu dans genç Tolkien’i çok etkilemiştir). Gençler 22 Mart 1916’da evlendiler. Üstelik Tolkien onu ikinci kez bulduğunda Edith bir başkası ile nişanlıydı.
Ayrıca I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonrasında Tolkien de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere’ye geri döndü. Fakat savaş bu genç insan üzerinde unutulmaz etkisinde bırakır bırakmıştır. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary’de iş kabul eden Tolkien, savaştan döndükten sonrasında yaşamının büyük bir kısmını Oxford’da geçirdi. 1945 yılında Oxford’da profesör olmasına kadar geçen vakit içerisinde 4 çocuk sahibi oldu. Bu süre içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya’yı oluşturmaya devam edti. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan “Inklings”i yakın dostu C.S. Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit’i yayınldı. Roman hem pozitif hem de negatif tepkiler aldı. Bazıları, Oxford’da profesör olan Tolkien’den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını sorduyordu. Fakat negatif eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu.

İlginizi çekebilir:  Maurice Leblanc

Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonrasında Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başlar.
29 Kasım 1971’de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine bir tek iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1973’de Kraliçe’den krallığın en önemli nişanlamış olurından kabul edilen Commander of the Order of the British Empire (CBE) ünvanını almasından kısa bir süre sonrasında 81 yaşında İngiltere’nin Bournemouth şehrinde ölür.

Listeme Ekle()

No account yet? Register