En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı: J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Unvanı: Joanne Kathleen Rowling

Doğum: İngiliz Yazar

Ölüm:
Chipping Sodburry, İngiltere 31 Temmuz 1965

J. K. Rowling (Robert Galbraith) Biyografisi

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling tarafından yazılan Cormoran Strike Serisi’nde yazar “Robert Galbraith” adında takma bir isim kullanmıştır.

Joanne “Jo” Rowling yada malum adıyla J. K. Rowling (d. 31 Temmuz 1965, İngiltere), Harry Potter fantastik bilim kurgu serisinin yazarı olarak tanınmış İngiliz yazar. Kathleen, kendisine verilen bir ad olmamasına rağmen, büyük annesinin onuruna bu adı almıştır. 

Rowling 31 Temmuz 1965’te Chipping Sodburry, İngiltere’de doğdu. Ailece Bristol’e, hemen sonra da Chepstow’a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive’de okudu. Exeter Üniversitesi’nde, bir yıllık Fransa’da okuma da dahil olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okuduktan sonrasında Londra’ya yerleşerek araştırmacı ve çift dilli bir yazman olarak Amnesty International’de çalışmaya başladı. İlk Eserini “tavşan” adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır. Fakat onun yaşamını değiştiren eseri Harry Potter’dir.

İsmini “J. K. Rowling” olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury’in korkusudur. Blommsbury; genç adamların, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye adını adam ismine benzetmek için “J. K. Rowling” şeklinde kullandı. Küçükken hepimiz onu “Jo” diye çağırırdı bir tek birisi ona çok kızgınken “Joanne” derdi.

Bu sırada, Rowling’in aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikâyesi vardı. Rowling, 4 saat rötarlı bir Manchester-Londra tren yolculuğu sırasında bu hikâye üzerinde yoğunlaştı ve seyahat sonunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri aklının bir köşesinde duruyordu. Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kağıda dökmeye başladı.

Rowling hemen sonra Portekiz’e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği hayata geçirmeye başladı. 16 Ekim 1992’de Portekizli tv gazetecisi Jorge Arantes’le evliliğe ilk adımını attı ve 27 Temmuz 1993’te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes’i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında ayrıldı.

İlginizi çekebilir:  Adam Blade

Aralık 1994’te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh’a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson’s Café’de tamamladı. Rowling aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi’nde bir yıllık bir yüksek lisans diploması için okudu ve 1996 yılında buradan mezun oldu…

Rowling’in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Yaratı, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son aşama büyük bir ilgiyle okundu ve aniden çok satan kitapların en başına yükseldi. Doğal olarak yazar Rowling’ de kitabından edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda İngiltere’nin en varlıklı kadını ünvanını elde etti.

Rowling’in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da daima istediği düzeyde. 26 Aralık 2001’de Rowling, Pertshire’daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evliliğe ilk adımını attı. Rowling, 23 Mart 2003’te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel’la çocukları Jessica ve David’e ithaf etti. 23 Ocak 2005’te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie’ye ithaf etti. 2012 Yılında ise ‘The Casual Vacancy’ adlı kitabını yazarak ilk kere yetişkinler için bir kitap yazmış oldu.

 

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Dan Brown

No account yet? Register