En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
İvan Gonçarov

Yazarın Tam Adı:
İvan Aleksandroviç Gonçarov

Unvan:
Realizm akımına mensup Rus Yazar

Doğum:

Simbirsk, Rusya 18 Haziran 1812

Ölüm:

St. Petersburg, Rusya 15 Eylül 1891 (79 Yaşlarında)

İvan Gonçarov Biyografisi

Simbirsk’te doğmuştur. Varlıklı bir tüccar ailesinin çocuğu olan Gonçarov, Oblomov’unkine benzeyen bir çocukluk geçirmiş, asilzadelerle geleceğin Oblomov’larıyla beraber özel bir pansiyonda okumuştur. Moskova Üniversitesi’ni bitirdikten sonrasında, Petersburg’ta otuz üç yıl sürecek ve kendisini yüksek bir göreve kadar getirecek memurluk yaşamına başladı. 1847’de ilk eserini, Alelade Bir Hikâye’yi çıkardı.1849’da da Oblomov’un Rüyası bir dergide basıldı. Fakat Oblomov son şeklini sadece 1857’de, Marienbad’da bir aylık sürekli bir çalışma süresinden sonrasında aldı. Bu büyük romanın bir ay içinde yazılaması kim bilir imkânsız görünmektedir, fakat unutmamak gerekir ki, “bu eseri yıllarca aklımda taşıdım ve geriye onu sadece kâğıda geçirmek kalmıştı,” demiştir yazar.

Roman Rusya’da bir bomba şeklinde patladı. Aslına bakarsan süre da pek elverişliydi. Köleliğin kaldırılmasına üç yıl kalmış, bütün edebiyat dünyasında, uyuşukluğa, hareketsizliğe, şaşkınlığa karşı bir savaş açılmıştı. Bunun içindir ki, bir çağdaşın yazdığı şeklinde “Bütün okuma yazma bilenler Oblomov’u heyecanla okuyorlar. Hiç mübalağa etmeden denilebilir ki bu anda Rusya’da en küçük, en kenarda kalmış bir kasaba yoktur ki orada Oblomov okunmasın, üzerinde tartışılmasın. Oblomov ve Oblomovluk kelimeleri bütün Rusya’ya yayılmış, sonsuz olarak dilimize girmiştir.”

Bu eserden başka, Gonçarov’un 1856’da çıkan ve üç yıllık bir dünya yolculuğunu özetleyen “Fregal Pallada” isminde bir eseriyle birkaç eleştirisi ve hikâyesi vardır. Oblomov’dan sonrasında yazdığı “Uçurum” adlı büyük romanı 1869’da çıkmış ve Gonçarov onunla on yıl uğraştırmıştır.

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Ferzan Özpetek

No account yet? Register