En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Hikmet Kıvılcımlı

Unvan:
Hekim

Doğum:

Priştine 1902

Ölüm:

Belgrad 1971

Hikmet Kıvılcımlı Biyografisi

Babası Priştine’de posta telgraf müdürü Hüseyin Bey, anası Münire Hanım’dır. 17 yaşında gönüllü olarak Kurtuluş Savaşı’na katıldı,Yörük Ali Efe çetesinde Kuvayı Milliye gönüllüsü oldu, Köyceğiz Kuvayı Milliye Askerî Kumandanlığı görevinde bulunmuş oldu. Liseyi Vefa Lisesi’nde okuduktan sonrasında sınavla İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. Öğrencilik süresince direniş faaliyetlerini sürdürdü, Kurtuluş, Aydınlık benzer biçimde TKP yayınları yöntemiyle giderek komünist fikirlerle tanıştı ve 1920’lerin başında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi oldu. 1925’de TKP’nin Beşiktaş Akaretler’de gerçekleştirdigi 2. kongrede TKP Merkez Komitesi’ne seçildi. Merkez Komite içerisinde gençlik sorumlusu olarak görev aldı. Aynı yıl Aydınlık gazetesinde ilk yazıları yayınlanmaya başladı. 1925’ten yaşamının sonuna kadar kadar sürekli kovuşturmalara, işkencelere maruz kaldı ve toplam 22,5 yıl hapis yattı.

1925 yılında Kürt ayaklanmaları ile çıkan Takrir-i Sükun çıktıktan sonrasında İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı ve 10 yıl kürek cezası aldı. 1 yıl hapis yattıktan sonrasında çıkan afla özgür kaldı. 1927 yılında Vedat Nedim Tör ve Şevket Süreyya Aydemir’in partiden ayrılması ve parti arşivini polise teslim etmesi ile diğer parti üyeleriyle beraber tutuklandı. 3 ay tutuklu kaldı.

1929 yılında İsmail Bilen’in (Laz İsmail) İzmir Davası’ndaki provokasyonu sebebiyle 4,5 yıl yeni bir mahkûmiyet aldı 1938 yılındaNazım Hikmet’le beraber yargılandığı Donanma Davası’nda 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 12 yıl yattıktan sonrasında tahliye oldu. 1954 yılında legal Vatan Partisi’ni kurdu. 1965 yılında Tarihsel Maddecilik Yayınları’nı kurdu ve yönetti, Marx, Engels ve Lenin’in eserlerinden birçok çeviriler yaptı ve yayınladı, Das Kapital’in bir bölümünü çevirdi. 1967’de İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği’ni (İPSD) kurdu. İktisattan antropolojiye, Marksist düşüncenin tarihsel ve kuramsal gelişiminin açıklanmasına ve Türkiye’de bir işçi sınıfı devriminin strateji ve taktik problemlerına kadar çeşitli mevzularda çok sayıda telif eseri ve Aydınlık, Türk Solu, (kendisinin kurduğu) Toplumcu, Ant benzer biçimde dergilerde yazıları yayınlandı. En önemli eserleri olan Tarih Tezi kitabını 1965, Yol: TKP’nin Eleştirel Zamanı kitabını da 1932 yılında yayınladı.1971 yılında ağır hasta olduğu için yoldaşları tarafından tedavi için yurt dışına çıkarıldı. 11 Ekim 1971’de Belgrad’da öldü.

İlginizi çekebilir:  Mevlana Celaleddin-i Rumi
Listeme Ekle()

No account yet? Register