En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Herman Melville

Unvan:
Amerikalı Yazar

Doğum:

New York City, New York, Abd 1 Ağustos 1819

Ölüm:

New York City, New York, Abd 28 Eylül 1891

Herman Melville Biyografisi

Herman Melville (d. 1 Ağustos 1819, New York – ö. 1891), Amerikalı yazar.
Bir Amerikan edebiyat klasiği kabul edilen Moby Dick adlı ünlü romanın yazarıdır. Uzun yıllar süresince unutulmuş bir yazar olarak kalmış; 1920’li yıllarda tekrardan keşfedilip büyük bir yazar olarak kabul edilmiştir.

Yaşamı
1819’da New York’ta dünyaya geldi. Sekiz çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur. 1830’da batkı eden babası, iki yıl sonrasında yaşamını kaybedince Herman Melville, çocuk yaşta çalışmaya başlamak zorunda kaldı.[1] Bir taraftan okuyup bir taraftan çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yıl süresince tarih ve insanbilim kadar Shakespeare’in eserlerini okuyarak kendini geliştrdi.

On sekiz yaşında Liverpool’e giden bir gemide tayfa olarak iş buldu; aynı vapur ile yeniden New York’a döndü. Bu edinim, ona ileride yazacağı romanlar için araç-gereç sağlayan seyahatlerden ilkidir.

Bir kaç yıl New York’ta özel ders vererek yaşamını kazanmaya çalışan Melville, 1841’de Acushnet adlı bir balina gemisine denizci olarak kabul edildi ve Pasifik’te yeni bir seyahate başladı. On sekiz aylık bir yolculuğun sonunda gemidekilerin kötü tavrından yıldığı için bir arkadaşı ile beraber Markiz Adaları’nda gemiden kaçtı. Yamyam olarak malum Typee yerlilerinin arasında bir ay kadar yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile tekrardan denizciliğe döndü sadece gemide çıkan isyana katılmakla suçlandığı için Tahiti yöreında bir mahalli hapishanede birkaç gün tutuklu kaldı. 1843 yazını Tahiti’de yerliler arasında geçirdi. İleride yazacağı Moby Dick adlı romanın düşünsel altyapısı bu sırada oluştu. Bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti.

İlginizi çekebilir:  Jeffrey Moore

Otuzlu yaşlarında Boston’a döndükten sonrasında artık deniz seferlerine bir son vermişti; ailesinin teşviki ile kitaplarını yazmaya başladı. “Tippee” ve “Omoo” adlarını taşıyan ilk iki kitabı 1846’da yayınlandı. Bu kitapları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. 1850 yılında yayınlanan “White Jacket”’ta ise bahriye erlerinin sıkıntılı yaşamını anlattı. İlk kitapları onu aniden hem İngiltere hem Birleşik Devletler’de çok ünlü bir yazar haline getirdi. Bu dönemde eski bir aile dostunun kızı olan Elizabeth Knapp Shaw ile evliliğe ilk adımını attı. Çift, dört çocuk sahibi oldu. 1850’de Massachusetts’te bir çiftlik evi satın alan Melville, çiftlik işleri ve yazı ile uğraşarak 13 yıl süresince bu evde yaşadı. “Arrowhead” adını verdiği ev, günümüzde müzedir.

Yazar, en büyük eseri Moby Dick’i 1851’de tamamladı. Başlangıçta, balina avcılığını özetleyen bir serüven öyküsü olarak tasarladığı kitabı tamamlamak üzere iken Amerikalı yazar Nathaniel Hawthorne ile tanışıp arkadaş olmuştu. Hawthorne’un tavsiyesi ile kitabını simgesel anlamlarla yüklü bir romana çeviren Melville, eseri dostuna adadı. Sadece kitap yayınlandığında beklediği başarıyı yakalayamadı ve çok negatif eleştiriler aldı.

Yayımcısı Harper’s bir sonraki romanını basmayı reddedince maddi sıkıntıya giren Melville 1866’da New York’ta gümrük müfettişi olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde yazdığı “Pierre” ve “Piazza memories” şeklinde kitaplar ilgi görmedi. Son yıllarında düz yazıyı bırakarak kendini tamamen şiir yazmaya verdi; şiirlerini kendi parasıyla bastırdı.

1888 yılında emekli oldu ve en büyük eserlerinden biri sayılan “Billy budd”’ yazdı; eseri bastırmaya fırsat bulamadan 28 Eylül 1891’de New York’taki evinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Uzun yıllar süresince unutulmuş bir yazar olarak kalan Melville, 1920’li yıllarda tekrardan keşfedildi ve büyük bir yazar olarak kabul edildi. Eserleri Amerikan Kütüphanesi tarafından toplanıp basılan ilk yazar oldu.

İlginizi çekebilir:  Khaled Hosseini
Listeme Ekle()

No account yet? Register