En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Heinrich Böll

Unvan:
Nobel Ödüllü Alman Yazar

Doğum:

Köln, Alman İmparatorluğu 21 Aralık 1917

Ölüm:

Langenbroich, North Rhine-Westphalia, Batı Almanya 16 Temmuz 1985

Heinrich Böll Biyografisi

1972 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi. 1917’de Köln’de doğdu. 1924 yılında okula gitmeye başladı. 1937’de liseyi tamamladı. 17 yaşında şiir yazmaya başladı. 1938 yılının güzında çalışma kampına, bir yıl sonrasında da askere alındı. Piyade olarak, doğu ve batı cephesine gönderildi. 1945 yılının nisan ayından eylül ayına kadar, İngilizlerin ve Amerikalıların elinde savaş esiri oldu. Savaş bitip Köln’e döndükten sonrasında, hem üniversite öğrenimini sürdürdü hem çalıştı. 1947 yılında ilk kısa öyküsü Haberci, sonrasında ilk romanı Ademoğlu Neredeydin?, Ve O Hiç Bir Şey Demedi yayınlandı. Yapıtlarında İkinci Dünya Savaşı’nı, özellikle de insanoğluın nasıl savaştıklarını, savaşın yıkıntılarını ve acılarını anlattı. Temmuz 1985’te, 67 yaşında, evinin merdivenlerinden yuvarlanarak öldü.

“Ve O Hiçbir Şey Demedi” adlı en ünlü romanını yazarken aklında tek bir gerçek vardı. Savaş yanında yoksulluk ve zor koşullar getirmiş, yaşamını değiştirmişti.Mayına bastiği için yaralanan dizini iyileştirebilmek için para gerekliydi. O yüzden Böll, 5 gün evden çıkmadan bu eseri yazdı. Yayınevinden aldığı para ile de dizini eski hale getirmeyi başardı ve yazar olarak kariyeri devam etti.

Sonrasında yazdığı Babasız Evler adlı romanını, kendi babasını yitirmesinin ardından değil; fakat çevresinde savaş yılları sonrasında acı çeken onlarca çocuğu gördükten sonrasında yazmıştır. Kendisi, savaş sonrası koşullardan, yoksulluk, açlık ve hastalık şeklinde sıkıntılardan hem kendi geçtiği, hem de çevresinde bu durumlardan acı çeken birçok insan gördüğünden, hiçbir vakit çocuk sahibi olmak istememiş, kendi deyimiyle “Böyle bir dünyaya çocuk getirmek” istememiştir.

16 Temmuz 1985 yılında, çalan kapı ziline koşarken merdivenden yuvarlanarak yaşamını kaybetmiştir.

İlginizi çekebilir:  Jay Crownover
Listeme Ekle()

No account yet? Register