En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Hanefi Avcı

Unvan:
Türk Yazar, Siyasetçi, ve Polis Amiri

Doğum:

Karabıyıklı, Pazarcık, Kahramanmaraş 1956

Hanefi Avcı Biyografisi

Hanefi Avcı (d. 1956, Karabıyıklı, Pazarcık, Kahramanmaraş), Türk bürokrat ve polis amiri. Türk Emniyetinde teknoloji temeline dayalı danışma sisteminin kurucusu olarak bilinmektedir.

Eğitimi

1956 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinin Karabıyıklı köyünde dünyaya gelen Hanefi Avcı, öğrenim yaşamına doğduğu köydeki Karabıyıklı İlkokulu’nda başladı. Ortaokulu Gaziantep’teki Karşıyaka Ortaokulu’nda, liseyi ise Ankara’daki Polis Koleji’nde tamamladı. Ardından Polis Enstitüsü’nde okudu ve lisans öğrenimi için girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1980 yılında mezun oldu.

Kariyeri

Hanefi Avcı hemen sonra İçişleri Bakanlığı’na girdi ve bu dönemde sırasıyla Mersin merkez ve Gülnar ilçelerinde görev yaptı. Ondan sonra Diyarbakır, İstanbul illerinde şube müdürlüklerinde çalıştı.

1996 yılında Güvenlik İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı oldu. Bu görevi sürdürürken 4 Şubat 1997’de Susurluk skandalını araştıran TBMM komisyonuna ifade verdi. İfadesinde terörle mücadele adı altında devlet içinde çete kurulduğunu ileri sürdü ve Mehmet Ağar, Korkut Eken, Veli Küçük şeklinde adlar hakkında suçlamalarda bulunmuş oldu.

28 Şubat sürecinde, bu görevdeyken köstebek vakaı olarak da malum Deniz Kuvvetlerindeki Batı Çalışma Grubu belgelerinin Güvenlik İstihbarat Dairesi’ne sızdırılması vakaı meydana geldi. Avcı, vaka patlak verdikten sonrasında darbe hazırlığı var ise, bunu izlemenin polisin görevi olduğunu savundu. Bu vaka sebebiyle tutuklanan daire başkanı Bülent Orakoğlu açığa alındı, Avcı ise danışma dairesindeki görevinden alındı ve Ana Komuta Denetim Merkezi ekibine atandı. Ondan sonra açılan “köstebek davası”nda bütün sanıklar beraat etti.

Katıldığı bir tv programında Millî İstihbarat Teşkilatı hakkında yaptığı açıklamalar sebebiyle “devletin gizli saklı kalması ihtiyaç duyulan sırlarını ifşa etmek” ile suçlandı ve 10 Şubat 1998’de açığa alındı. Ondan sonra Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin nöbetçi hakimi Tanju Güvendiren’in kararıyla 20 Şubat 1998’de tutuklanarak Beypazarı Cezaevine kondu. 2 Mart 1998’de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Avcı, hakkında açılan davadan da beraat etti.

İlginizi çekebilir:  Turan Dursun

Beraat ettikten sonrasında yönetim mahkemesi kararıyla görevine geri döndü. 2003’e kadar geri hizmetlerde çalıştı. 2003 yılında Güvenlik Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na getirildi. Avcı; 2005 yılında geçici olarak, 2006 yılında ise asaleten Edirne İl Güvenlik Müdürü oldu. 2006 yılında TASAM’ın Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat Ödülü’nü kazandı.

Hanefi Avcı Edirne İl Güvenlik Müdürlüğü yaptığı sırada, 18 Haziran 2009 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ortak kararname ile Eskişehir İl Güvenlik Müdürlüğü’ne atandı.

Haliç’te Yaşayan Simonlar

Ağustos 2010 tarihinde “Haliç’te Yaşayan Simonlar” adlı kitabı Angora Yayıncılık tarafından basıldı. Kitabında Gülen cemaatinin güvenlik teşkilatında örgütlendiğini ve telefon dinlemesi dahil yasadışı faaliyetlerde bulunmuş olduğunu iddia etti.[17] Ondan sonra merkez alınmayı talep etti, talebi kabul edildi.

Avcı, Devrimci Karargâh örgütüne yardım etmek suçlamasıyla 28 Eylül 2010 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne kondu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Hanefi Avcı’nın da bulunmuş olduğu 14’ü tutuklu 22 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Son olarak “Devrimci Karargah Örgütü üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri öne sürülen 89 sanığın yargılandığı davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, eski Güvenlik Müdürü Hanefi Avcı ‘nın 22 yıl 9 aydan 49 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Hanefi Avcı 2011 Milletvekilliği seçimleri için İstanbul 3. Bölgeden bağımsız milletvekili adayı oldu. Fakat seçimlerden birkaç gün önce çekildiğini açıkladı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir