En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
H. G. Wells

Yazarın Tam Adı:
Herbert George Wells

Unvan:
İngiliz Yazar

Doğum:

Bromley, Şehir, İngiltere 21 Eylül 1866

Ölüm:

Londra, İngiltere 13 Ağustos 1946

H. G. Wells Biyografisi

Herbert George Wells ya da daha çok tanındığı adla H. G. Wells (21 Eylül 1866 – 13 Ağustos 1946), Dünyalar Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau’nun Adası ve Vakit Makinesi adlı bilimkurgu romanlarıyla tanınan fakat neredeyse edebiyatın her dalında birçok yaratı vermiş olan İngiliz yazardır. Toplumcu olduğunu açıkça söyleyen H.G. Wells’in çoğu eserinde önemli ölçüde siyasal ve toplumsal yorumlar bulunmaktadır. Jules Verne şeklinde gelecekteki teknolojik gelişmeleri anlattığı kitaplarıyla bilimkurgu dalının öncülerinden hatta yaratıcılarından sayılmaktadır.

Wells’in bilimkurgu romanlarında değişen teknolojinin gözlemlenmesinin getireceği olanaklar bir yana bırakılır. Wells’te spekülasyon bir edebiyat biçimine dönüşür ve değişen teknolojinin değil de onun toplumsal temellerinin araştırılmasına dönük bir boyut kazanır.

Wells’in esin kaynağı Jules Verne olmuştur, fakat Verne’in Aya Gezi’i (De la Terre à la Lune) ile Wells’in Aydaki İlk İnsanlar (The First Men in the Moon) romanını karşılaştıracak olursak, kolaylıkla görebileceğimiz şeklinde Wells; Verne’in teknolojiye verdiği önemi paylaşır, fakat Verne’in romanında “Nasıl ve hangi teknolojik olanakla?” sorusu ortaya atılırken, Wells’te Ay yolculuğunun teknik problemi baştan savma bir biçimde geçiştirilir. Çünkü Wells’in derdi, teknolojik olanakların gelecekteki olası ürünlerini anlamak değil, Ay’daki toplumsal yaşamın bizzat kendisi üzerine, tıpkı bir zamanlar Thomas More’un “Ütopya Adası” örneğinde olduğu şeklinde, model düşünceler geliştirmektir.

Wells bir tek bilimkurgu içindeki ütopya karşıtı düşüncelerin savunucusu olarak bu türe damgasını vurmakla kalmaz, toplumun şiddet ve zor kanalıyla, gereğinden hızlı bir süreç içinde toplumcu bir topluma dönüştürülmesinin sakıncalarına olduğu kadar, sınıf karşıtlıklarınında iyice sivrileceğine karşı da uyarır bizi.

İlginizi çekebilir:  John Verdon

Listeme Ekle()

No account yet? Register