En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Georges Politzer

Unvan:
Macar Kökenli Fransız Marksist Yazar ve Felsefeci

Doğum:

Fransa 3 Mayıs 1903

Ölüm:

23 Mayıs 1942

Georges Politzer Biyografisi

Georges Politzer (d. 3 Mayıs 1903 – ö. 23 Mayıs 1942), Macar kökenli Fransız marksist yazar ve felsefecidir. “Kızıl Kafalı Felsefeci” olarak tanınır. Bugünkü Romanya’nın Nagyvárad (Oradea) kentinde doğmuştur.

Politzer daha 1919 yılındaki Macar ayaklanması sırasında aktivist olmuştu. Béla Kun yönetimindeki komünist konsey cumhuriyetinin yenilgiye uğramasından sonrasında ülke Avusturya-Macaristan amirali Miklós Horthy’nin baskıcı egemenliği altına girerken, Politzer de 17 yaşında sürgüne gitmek zorunda kaldı.

Viyana’da Sigmund Freud ve Sándor Ferenczi ile tanıştıktan sonrasında 1921 yılında Paris’e yerleşti. Beş yıl sonrasında felsefeninkilere varana kadar bütün bilimsel niteliği olan literatürü okumuştu. 1929 ve 1931 yılları arasında Fransız Komünist Partisi’ne katıldı.
1930 yılının başında Fransız Komünist Partisi 1939’da Alman işgaline kadar etkinlik gösterecek olan Paris İşçi Üniversitesi’ni kurmuştu. Bu üniversitedeki faaliyeti sırasında Politzer Diyalektik-Maddecilik derslerini üstlendi.

Marx ve Lenin’in yandaşı olarak psikolojiyle ilgilendi. Bu alanın özellikle somut görünümlerini ön plana çıkartırken, geleneksel psikolojiyi soyut olarak değerlendiriyordu. Başlarda Freud’un geliştirdiği ruh çözümü teorisine ve onun uygulanma olanaklarına büyük ilgi gösterdi. Sadece zaman içinde komünist partinin psikanalize karşı tutumunun da tesiri altında psikanalizden uzaklaştı. Bu dönemde Saint-Maur Lisesi’nde felsefe öğretmeni olarak çalışıyordu.
Nazi Almanyası’nın Fransa’yı işgali sırasında 1940 yılındaki seferberlikte Paris’te görevlendirildi. Komünist Partisinin gizli saklı önderliğine bağlı kaldı. Temmuz 1940’da seferberlik bittikten sonrasında, yasadışı bir gazetenin yayıncıları arasında yer aldı.

Dünyaca ünlü fizikçi, Politzer’in dostu ve yoldaşı Paul Langevin’in Ekim 1940’da tutuklanması üzerine fizikçinin tutuklandığını bildiren ve II. Dünya Savaşı süresince faşizmin suçlarını ifşa eden Özgür Üniversite’nin (L’Université Libre) ilk sayısını yayınladı. L’Université Libre 1940 ve 1941 yıllarında yeniden yayınlandı.

İlginizi çekebilir:  Melissa Landers

Şubat 1942’de Politzer kendisi şeklinde bir direnişçi ve komünist olan eşi Mai’yle beraber tutuklandı. 20 Mart 1942’de Nazi işgalcilere teslim edildi ve ağır işkenceden geçti. İllegal bir Fransızca bilimsel niteliği olan mecmua yayınlamaya başlamasından kısa süre sonrasında, 23 Mayıs 1942’de kurşuna dizilerek idam edildi. Eşi Mai Auschwitz imha kampına gönderildi ve Mart 1943’de orada öldü.

Listeme Ekle()

No account yet? Register