En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Friedrich Engels

Unvan:
Derslik Mücadelecisi, Yazar

Doğum:

Wuppertal 28 Kasım 1820

Ölüm:

Londra 5 Ağustos 1895

Friedrich Engels Biyografisi

19. yüzyıl Alman politik felsefeci. Karl Marx’la birlikte, Komünist Manifesto’yu (1848) yazarak komünist kuramın geliştirilmesinde önemli bir rol aldı. Karl Marx yaşamını kaybettikten sonrasında Karl Marx’ın en önemli eseri Das Kapital’in son iki cildini tamamladı.

Engels, şimdiki Wuppertal’da doğdu. Bir Alman tekstilcinin en büyük oğluydu. 17 yaşında iken, babası onu Manchester’daki pamuk fabrikasının yönetimine yardımcı olması için İngiltere’ye gönderdi. 1833 yılında tanık olduğu yaygın yoksullukla sarsıldı. Fabrikada 3,5 yıl çalışıp ayrıldı ve maden ocaklarında işçi olarak çalışmaya başladı. Ve aynı zamanda bazı gazetelere haftalık yazı gönderiyordu. Gençlik yılları sefalet içinde geçip gidiyordu. Günde 18 saat mesai yapıyor, geri kalan süreında da komünist kuram üzerine makaleler yazıyordu. Babası’nın ölümününden 2,5 ay sonrasında annesini de yitirdi. Kendisi şeklinde maden ocaklarında çalışan kardeşleri 1842’de tünel çökmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Engels artık yalnızdı. Ailesi yoktu. Aslına bakarsanız anne ve babasıyla iyi geçinemediği için evden ayrılmıştı.
1845 yılında İngiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu temalı bir yazı yayınladı. Aynı yıl, editörlüğünü Paris’teki Karl Marx’ın yaptığı Franco-German Annals adlı dergiye yardım etmeye başladı. Marx Engels ile kişisel olarak tanışmasının ardından onunla kapitalizm üzerine aynı bakış açısına haiz olduklarını fark etti.Marx, Engels’e ve fikirlerine büyük hayranlık duyarak Engels ile beraber çalışmaya karar verdi. Marx’ın 1845 Ocağında Fransa’dan sürülmesinden sonrasında, diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha çok ifade özgürlüğü vaad eden Belçika’ya gitmeye karar verdiler.

Engels içlerinde George Harney’in de olduğu Çartist hareketin liderleriyle tanıştı. 1846 Ocağında Engels Marx’ı da yanına alarak Brüksel’e döndü. Burada Komünist Yazışma Komitesi’ni kurdu. Tasarısı Avrupa’nın çeşitli bölgelerindeki toplumcu liderleri birleştirmekti. İngiltere’deki sosyalistler Engels’in fikirlerinden etkilenerek Londra’da bir toplantı düzenlediler ve Komünist Birlik adı verilen yeni bir organizasyon oluşturdular. Engels buraya bir delege olarak katıldı ve fiil stratejisinin geliştirilmesine öncülük etti.
1847 yılında Engels ve Marx beraber bir broşür yazmaya başladılar. Temelini Engels’in Komünizmin İlkeleri adlı kitabının oluşturduğu bu 12.000 kelimelik broşür altı haftada bitirildi; Engels’in amacı komünizmi kitleler için anlaşılabilir kılmaktı. Komünist Manifesto adı verilen bu broşür 1848 Şubatında yayımlandı. Fakat yayımlandıktan henüz 1 ay sonrasında, Mart’ta Engels ve Marx Belçika’dan kovuldular. Köln’e taşındılar ve Marx köktencilik bir gazete olan Yeni Ren Gazetesini Engels’in desteğini alarak çıkarmaya başladı.
Engels, 1848 devriminin önderiydi. Ve bu ayaklanma ilk ciddi Toplumcu ayaklanma idi.Ve bu ayaklanma sonrasında ki komünist ayaklanmaların en büyük esin kaynağı oldu. Engels Elberfeld’deki ayaklanmada etken olarak bulunmuş oldu, Prusyalılara karşı düzenlenen Baden Seferi’nde Baden-Palatinate ayaklanmasındaki özgür güçlerin komutanı olan August Willich’in yaveri olarak savaştı. Aslında bu yaverlik bir aldatmacaydı. Çünkü August Willich tüm emirleri Engels’den alıyordu.
1849 yılında İngiliz hükümetine başta Engels olmak üzre birçok toplumcu liderin sürülmeleri için baskı yapıldıysa da Başbakan Lord John Russell bunu reddetti. Yalnızca Engels tarafından kendilerine sağlanan parayla Marx ailesi büyük bir yoksulluk içinde yaşadı.
Engels,Marx ailesi kendi ailesi olmasa dahi sonuçta hem bir aile geçindiriyor hem fikri mücadele veriyor hem de özgür güçlerin fikri ve askeri sahada stratejik önderliğini yapıyordu.
1870’te Londra’ya taşınmadan evvel, Engels Marx’a kafi geliri sağlayabilmek için Manchester’daki fabrikasında çalışmaya gitti. Marx’ın 1883’te ki ölümünden sonrasında Komünist kitle Engelsi artık o ölene dek fikri ve askeri alanda önder kabul ettiler. Bununla beraber, tek eşli evliliğin adamların kadınlar üzerinde baskı oluşturmak için ortaya attığı tek taraflı bir yalan olduğunu söyleyerek Feminist kuramın kurucularından sayılmaktadır. Bu bağlamda komünist kuramı aileyle ilişkilendirerek, adamların kadınlar üzerindeki hakimiyetinin tıpkı paracı toplumlarda burjuvazinin işçi sınıfı üzerindeki hakimiyetine benzediğini iddia etti. Engels’in bu düşüncesi yaşamına hiçbir kadının girmemesinden kaynaklanıyordu. Engels, 1895 yılında Londra’da bir otel odasında tek başınayken çalışma masasında makalesini yarım bırakmış bir halde ölü bulunmuş oldu. Ölüm sebebi boğazca kanseridir.Öldüğünde hiç çocuğu yoktu. Bu yüzden bazı mason, paracı ve burjuva kesimlerce kendisine eşcinsellik iftiraları atıldı.
Engels para’nın olmadığı bir dünya istiyordu. Engels’in tüm fikirleri Marx’ı çok büyük bir tesir altında bıraktığı şeklinde bu fikride Marx’ta derin bir tesir bıraktı.

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Cengiz Dağcı

No account yet? Register