En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı: Elif Şafak
Unvanı: Elif Alim Sıhhat

Doğum: Türk yazar

Ölüm:
Strazburg, Fransa 25 Ekim 1971

Elif Şafak Biyografisi

Elif Şafak (d. 25 Ekim 1971, Strazburg) Türk romancı. İlk romanının yayımladığı 1997’den beri peş peşe eserler vermekte olan ve geniş bir okur kesimince tanınan sanatçı, 2009’da yayımlanan Aşk adlı romanı ile Türk edebiyat tarihininin en kısa sürede en çok satan yazınsal eserinin yazarı ünvanına haiz olmuştur. Ayrıca kitapları otuzdan fazla dile çevrilmiştir.

Yaşamı

25 Ekim 1971 günü, babasının o sırada doktora yapmakta olduğu Strazburg’da dünyaya geldi. Babası toplumsal psikolog ve akademisyen Nuri Alim, anası dış ilişkiler uzmanı Şafak Atayman’dır. Doğumundan kısa bir süre sonrasında anne ve babası ayrıldı, anası tarafından büyütüldü. Soyadı olarak annesinin adını kullandı.

Ortaokulu annesinin görev yaptığı Madrid’de, liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonrasında, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü tamamladı. Yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümünde yaptı. “Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Döngüsel Evren ve Kadınsılık Anlayışı” üzerine master tezinin ardından; ODTÜ Politika Bilimi bölümünde doktorasını tamamladı. Doktora tezi, “Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları” başlığını taşıyordu. Elif Şafak’ın İslamiyet, kadın ve gizemcilik hakkındaki yüksek lisans tezi Toplumsal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

Yüksek lisans çalışması sırasında Kem Gözlere Anadolu (1994) adlı öykü kitabını ve ilk romanı Pinhan’ı (1997) yayımladı. Bu eserle Kombassan Vakfı tarafından verilen 1998 Mevlana Büyük Ödülü’nü kazandı.

Doktorasının ardından İstanbul’a taşındı ve Şehrin Aynaları’nı (1999) yazdı. Bir süre İstanbul Data Üniversitesi’nde “Türkiye ve Kültürel Kimlikler”, “Kadın ve Edebiyat” mevzularında dersler verdi.

2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazanan Mahrem romanı ile geniş okur kesimi tarafından tanındı. Bunu iki yıl ara ile yayımlanan Bit Palas (2002) ve İngilizce olarak yazdığı Araf (2004) adlı kitapları izledi.

İlginizi çekebilir:  Mihail Bulgakov

Sanatçılara verilen bir bursla doktora sonrası çalışması için ABD’ye giden Şafak, çeşitli üniversitelerde dersler vermiştir. 2003-2004 bilimsel niteliği olan yılı süresince Michigan Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak bulunmuş oldu ve ders verdi. Ardından Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. “Edebiyat ve Sürgün”, “Hafıza ve Siyaset”, “Müslüman Dünya’da Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet” temalı dersler verdi.

Şafak, 2004 yılında beş yazarın (Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker, Pınar Kür) ortak kaleme aldığı bir roman projesinde yer aldı, bu roman Beşpeşe adıyla yayımlandı.

2005’te Med Cezir adlı kitabında kadın, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat hakkında yazılarını bir araya getirdi. Aynı yıl Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ileBerlin’de evliliğe ilk adımını attı.

2006’da yayımlanan “Baba ve Piç” adlı romanını İngilizce olarak kaleme aldı. Türk-Ermeni ilişkilerini inceleyen bu roman sebebiyle hakkında Türklüğe hakaret ettiği gerekçesi ile dava açıldıysa da, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve kanıt bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti. Aynı yıl Şehrazat Zelda isminde kızı dünyaya geldi. Doğum sonrası yaşadığı depresyonu, İngilizce olarak kaleme aldığı Siyah Süt adlı otobiyografik romanda anlattı. İki yıl sonrasında oğlu Buyruk Zahir’i dünyaya getirerek ikinci kez anne oldu.

2009 yılının Mart ayında yayımlanan AŞK isminde roman, Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan yazınsal eseri ünvanına haiz olmuştur.

2009 yılı sonunda, sekiz romanı ve ilk tecrübe etme kitabı Med Cezir’den seçbilimselş paragrafları bir araya getirdiği Kağıt Helva adlı kitabını yayımladı.

2010 Kasım ayında Firarperest adlı tecrübe etme türündeki ikinci eseri piyasaya çıktı. Eserin içindeki illüstrasyonlar M. K. Perker’e aittir.

İlginizi çekebilir:  Craig Russell

2011 yılında Doğan Kitabından “İskender” isminde eseri piyasaya çıkmıştır. Kitabın kapak resminde, makyajla adam haline gelen Elif Şafak’ın kendi fotoğrafı vardır.

Sanatçı, Türkiye’de çeşitli günlük ve aylık yayınlarda yazmaya devam etmektedir. 1 Mayıs 2009 tarihinden bu yana Habertürk gazetesinde ve aynı gazetenin “HT PAZAR” adlı ekinde yazılarını yayınlamayı sürdürür. Bu gazetede yayımlanan tecrübe etme türündeki yazılarından oluşan bir seçki, M.K Perker illüstrasyonlarıyla beraber 2012 yılında Şemspare adıyla yayımlandı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register