En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Ebu’l A’lâ el-Mevdudi

Yazarın Tam Adı:
Seyyid Ebu’l A’lâ El-Mevdudî

Unvan:
Pakistanlı âlim, yazar

Doğum:

Haydarabad, Pakistan 25 Eylül 1903

Ölüm:

ABD 22 Eylül 1979

Ebu’l A’lâ el-Mevdudi Biyografisi

Yaşamı

Mevdudi, 25 Eylül 1903 yılında Pakistan’ın Haydarabad Dekran bölgesinde doğdu. Hint Yarımadası’nın büyük alim yetiştiren ailelerinden birine mensup olan Mevdudi’nin babası, çocuğunu İngiliz eğitiminden uzak özel bir eğitimle yetiştirdi. Özel öğretmenlerden aldığı derslerle yetişen Mevdudi; İngilizce, Arapça ve Farsça öğrendi.

1920’de babasının vefatı üzerine çalışma yaşamına atıldı ve 17 yaşında iken Hint Kıtası Müslümanlarının büyük ilgi ile izlediği el Camiat Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğüne getirildi. Hemen sonra Tercüman’ul Kur’an adıyla bir gazete çıkarmaya başladı. 1941 yılında Cemaat-i İslâmiyye’yi kurdu ve 1976 yılına kadar bu teşkilatın liderliğini sürdürdü.

Ebû’l-A’la Mevdûdî, fıkıh, iktisat, politika, tarih, siyer, sosyoloji, kültür zamanı ve Kur’an bilimleriyle ilgili önemli eserler yazdı ve bu eserleri dünyanın neredeyse bütün dillerine çevrildi. Yüzyılımızın en büyük bilginleri arasından yer edinen Mevdûdi, 22 Eylül 1979’da ABD’da tedavi gördüğü Buffalo Hastahanesi’nde vefat etti.

Karşı çıkanlar

Mevdudi, İslam dünyasında o zamana kadar ifade edilmemiş ve bazı İslam düşünürleri tarafından din dışı sayılan düşüncelerinden dolayı itirazlarla karşılaşmıştır. Bu itirazların geneli İbn Teymiye’nin de etkisiyle peygamber Muhammed’e dair düşüncelerine yönelmiştir. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü eski müdürü ve öğretim üyesi Ahmed Davudoğlu, Din Tahripçileri adlı kitabında Mevdudi için:

Felsefeyle meşgul olan Mevdudi, kolay tarafından din âlimi olmaya heves etmiş, dinde reformcu bir cemaat meydana getirmiştir. Mısır’ın reformcu yazarları onu göklere çıkarırken, Pakistan’daki Ehl-i sünnet uleması da yerin altına batırmıştır. Mevdudi, ulemasıyla, muhaddisiyle, fukahasıyla bütün İslam âlimlerine bilgisiz demiştir…

İlginizi çekebilir:  Joanne Greenberg

diye yazmış, Mevdudi’nin peygamberin aslında görevinde hata ettiği için Tanrı tarafından uyarıldığı ve özellikle peygamberin Deccal mevzusunda kötü halde yanıldığı fikrine karşı çıkmıştır.

Necip Fazıl ise Mevdudi hakkında şunları yazmıştır:

Mevdudi, İslamda İhya Hareketleri adlı eseriyle İslam’da imha hareketinin temsilcilerinden biri. İşi gücü, Ehl-i sünnet büyüklerine çatmaktır. Efgani ve Abduh’a fanatik. İbni Teymiyye’ye ise kara sevdalı. Sapık fikirlerin sapık ihtilalcisi olarak onlarca kere hapsi boyladı. Derken Vehhabilik dünyasına kapılandı. Medine’deki Vehhabi Üniversitesi İstişare Heyeti’ne aza seçildi. Orada da dikiş tutturamadı ve Vehhabilere bile giran gelen fikirleri yüzünden mahkeme edildi.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir