En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Douglas Adams

Yazarın Tam Adı:
Douglas Noel Adams

Unvan:
İngiliz Bilimkurgu Yazarı

Doğum:

Cambridge, İngiltere 11 Mart 1952

Ölüm:

Kaliforniya, ABD 11 Mayıs 2001

Douglas Adams Biyografisi

Douglas Noel Adams, İngiliz bilimkurgu yazarı. 11 Mart 1952’de İngiltere’nin Cambridge kentinde doğdu, 11 Mayıs 2001’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde öldü.

Okula Essex’de gitti. Cambridge’de St. Johns College’e devam ederken Footlights tiyatro klübünde görev aldı. Pek çok iş denedi: bir hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir Arap aile için korumalık yaptı. Sonrasında BBC’de Dr. Who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yaptı. Dr. Who’nun üç bölümünü yazdı. Monty Pyton grubundan Graham Chapman ile beraber çalıştı.

BBC’de yayımlanan The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi) adlı radyo oyunu ile ünlü oldu. Oyun, kitap olarak da yayımlandı. Bu radyo oyunundan aynı adlı bir bilgisayar oyunu da üretti. Sonrasında Bureaucracy ve Starship Titanic adlı bilgisayar oyunları üzerinde de çalıştı. Starship Titanic sonradan bir kitap olarak da yayımlandı, sadece Adams’ın hem oyun hem de kitap üzerinde çalışacak vakitı olmadığından kitabı Terry Jones yazdı.İleri derecede bir Beatles fanatikıydı.

Adams 1991’de avukat Jane Belson ile evliliğe ilk adımını attı, 1994’te Polly adlı bir kızları oldu.

Yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda Santa Barbara’da yaşfakat gözlerini yumdu.

Adams çok çalışkan olmamakla ünlüydü. Genel anlamda başkalarının itmesi ile kitaplarını yazardı. Yapıtlarında beklenmedik dönüşlerle ve çılgınca vakalarla dolu canlı, hicivli bir yoldam kullandı. Günlük yaşam ile dalga geçti. Adams’ın hayranları, kitaplarından alınma bir jargon kullanmaktan hoşlanırlar. Adams’ın yapıtlarından hoşlananlar, genel anlamda Terry Pratchett’in yapıtlarını da sevebilirler.

İlginizi çekebilir:  Tahereh Mafi

Otostopçunun galaksi rehberi dizisindeki elektronik cep rehberi, yazıldıktan onlarca yıl sonrasında bugünün web dünyasında başta Wikipedia olmak üzere bireysel katılımla geliştirilen ansiklopedi,sözlük ve forumlara düşünce öncülüğü etmiştir. Sadece Roman içerisinde geçen rehber evrenin sonsuz kaynaklarını inceleyen uzay gezginleri tarafından gelen bilgilerle zenginleştirildiği için milyonlarca içerik data ve yazı barındıran günümüz kaynaklarından önemli bir farkı bulunmakta ve Dünya başlığı Otostopçunun galaksi rehberinde iki kelime ile açıklanmaktadır; “Çoğunlukla Zararsız”

Listeme Ekle()

No account yet? Register