En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Chuck Palahniuk

Yazarın Tam Adı:
Charles Michael Palahniuk

Unvan:
Amerikalı Yazar

Doğum:

Washington’da 21 Şubat 1962

Chuck Palahniuk Biyografisi

Chuck Palahniuk 21 Şubat 1962’de Washington’da doğdu. Asıl adı Charles Michael Palahniuk’tur. Palahniuk Washington eyaletinin doğusundaki bir çiftlikte büyüdü. Bir süre Eyalet Üniversitesi’ne devam ettikten sonrasında Oregon Üniversitesi’ne geçti ve öğrenimini orada tamamladı. Otuzlu yaşlarına kadar herhangi bir yazınsal metin yazmayan, sanıldığını tam aksine, ilk romanı olan Invisible Monsters (Görünmez Canavarlar) dır. Bu romanı yayıncılar tarafından içeriği sebebiyle kabul görmemiştir sadece Palahniuk yayıncılara olan bu öfkesi sebebiyle içeriği çok daha “yok edici” olan Dövüş Kulübü’nü yazmıştır ve bu romanı yayıncılar tarafından zevkle kitaplaştırılmıştır.
Palahniuk, üniversite yıllarından sonrasında üç yıl süresince Freightliner adlı bir şirkette montaj hattında, ardından tamirci olarak çalıştı. İlk yazdığı metinler taşıt modifikasyon prosedürleri ve kamyonların onarımı üzerinedir.
Dövüş Kulübü’nün ortaya çıkmasında büyük tesiri bulunan bir vakaıda bu yıllarda yaşar. Arkadaşlarıyla beraber tatildedir. Bitişikteki kamp yerinde müzik rahatsız edici derecede açılır ve bu yüzden başlayan tartışma yerini kavgaya bırakır. Bu vakada yaralanan Chuck dinlence’den döndüğünde iş yerinde kimse tarafından ilgi görmez çünkü kimse korkunç derecedeki yüzü hakkında bir şey sormaya, yorum hayata geçirmeye cesaret edemez. Bunun üzerine Chuck, eğer insanın yeterince kötü görünürse dilediği benzer biçimde hareket edebileceğini keşfeder. Bu vakaın ardından devam ettiği bir edebiyat grubu bünyesinde yaptıkları çeşitli gösteri ve eylemler “Kargaşa Projesi”ni esinler. Kısa bir süre sonrasında aynı isimle bir kısa öykü yayımlar ve bu öykü,üç ay içinde Fight Club (Dövüş Kulübü) romanına dönüşür.
Romanlarındaki tavır isyan benzer biçimde görünse de, aslında varoluşumuza özlem duymamıza niçin olur. Yarattığımız değer yargıları, para, şöhret, saygınlık, güzellik benzer biçimde tüm önemli şeylerin anlamsız yalanlar olduğunu söyler.
Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Şevket Süreyya Aydemir

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir