En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Charles Dickens

Yazarın Tam Adı:
Charles John Huffam Dickens

Unvan:
İngiliz Yazar

Doğum:

Portsmouth, İngiltere 7 Şubat 1812

Ölüm:

Higham, Şehir, İngiltere 9 Haziran 1870

Charles Dickens Biyografisi

Charles Dickens (7 Şubat 1812 – 9 Haziran 1870), İngiliz yazar.

Yaşamı

Işgören bir babanın oğlu olarak 1812 yılında doğan Dickens’ın ilk yılları refah içinde geçse de babasının borçları yüzünden hapse girmesiyle sefaletle tanıştı. Henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bir avukatın yanına giren genç Dickens, öğrenmeye meraklı olduğu için boş zamanlarında stenografi öğrendi. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835’te “Boz” takma adıylaBoz’un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başladı.

1837’de ise esas onu ünlendirecek olan Bay Pikvik’in Serüvenleri adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl içinde Catherine Hogarth ile evliliğe ilk adımını attı. 1840 yılında ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı romanını yayımladı.

1840’ta ABD’ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, fakat Genel Okur İçin ABD Notları kendisini o denli içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol miktarda gezi eden Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. Bu dönemde gene Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı.

1858 yılında karısından ayrılan Dickens, bu dönemden itibaren gene sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. Fakat sonunda çok yoruldu ve Gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. 1870’te de şöhretinin zirvesindeyken öldü. Gömütı Londra’daki Westminster Kilisesi’nde bulunmaktadır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Jack Thorne