En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Charles Darwin

Unvan:
İngiliz biyolog ve tabiat tarihçisi

Doğum:

Birleşik Krallık 1809

Ölüm:

1882

Charles Darwin Biyografisi

Charles Robert Darwin (12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882), İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi.

İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim kanalıyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur.Darwin’in fikirleri üzerine inşa edilen çağıl evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici öğesidir. Evrimin gerçekleştiği olgusu Darwin hayattayken, doğal seçilim teorisinin evrimin ana açıklaması olması ise 1930’lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul görmüştür.Darwin’in orijinal teorileri çağıl evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, yaşamın çeşitliliği üzerine birleştirici bir mantıksal açıklama sunmaktadır.

Darwin’in doğa evveliyatına duyduğu ilgi, önce Edinburgh Üniversitesi’nde tıp, sonrasında Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okurken gelişti.Beagle gemisinde yaptığı beş senelik seyahat sırasında, vakitın meşhur jeoloğu Charles Lyell’ın ortaya attığı, geçmişteki jeolojik süreçlerin bugünkülerle aynı olduğunu korumak için çaba sarfeden teoriyi destekleyecek pek çok gözlem yaptı ve iyi bir yerbilimci olarak ünlendi. Aynı yolculukta, canlıların coğrafi dağılımı ve fosiller üzerine yaptığı dikkatli gözlemler sonucunda, türlerin birbirine dönüşümüyle ilgilenmeye başladı ve 1838’de doğal seçilim fikrini geliştirdi.Daha önce benzer fikirlerin “sapkınlık” olarak nitelendirildiğini ve bastırıldığını görmüş olduğundan, uzun süre fikirlerini en yakın arkadaşları dışında hiç kimseye açmadı.Olası itirazlara en iyi şekilde yanıt verebilmek için araştırma hayata geçirmeye ve kanıt toplamaya başladı.1858’de Alfred Russell Wallace’dan aldığı bir mektubu okuyunca, Wallace’ın da kendisininkine benzer bir kuram geliştirdiğini anladı, ve nihayet teorisini yayımlamaya karar verdi.

1859’da yayımladığı On the Origin of Species (Türlerin Kökeni Üzerine) adlı kitabı, canlıların ortak atalardan evrilerek çeşitlendiği fikrinin geniş kabul görmesini sağladı. Hemen sonra yayımladığı The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex (İnsanın Türeyişi, ve Cinsiyete Mahsus Seçilim) kitabında insan evrimini ve cinsel seçilim fikrini inceledi. The Expression of the Emotions in Man and Animals (İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi) adlı kitabında ise insanoğluın ve hayvanların duygularını ifade ediş şekilleri arasındaki benzerlikleri ortaya koydu.

İlginizi çekebilir:  Özdemir Asaf

Darwin bugün, John Herschel ve Isaac Newton benzer biçimde isimlerle birlikte Westminster Kilisesi’nde gömülüdür.

Listeme Ekle()

No account yet? Register