En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Charles Bukowski

Yazarın Tam Adı:
Heinrich Karl Bukowski

Unvan:
Amerikalı yazar ve ozan

Doğum:

Andernach, Almanya 16 Ağustos 1920

Ölüm:

San Pedro, Kaliforniya’da 9 Mart 1994

Charles Bukowski Biyografisi

Charles Bukowski (16 Ağustos 1920 – 9 Mart 1994), asıl adı Heinrich Karl Bukowski olan Amerikalı yazar ve şair. Yapıtlarında kimi zaman Henry Chinaski adını de kullanmıştır. Yaşamının çoğunu ABD’nin Los Angeles şehrinde geçirmiştir.

Eserlerinde çoğu zaman cemiyet dışı insanoğlu ile depresyonu mevzu alması ve alkolizme yatkın bir yaşam biçimını anlatmasıyla ünlüdür. Bunun sebebi olarak kendisinin bu yaşamı yaşaması gösterilebilir. Bukowski’nin yazılarında kendi yaşamını yazıp yazmadığı tartışma mevzusu olmuştur; hayranlarının bir kısmı bunları kurguladığını, çoğunluğu ise yaşamadan bu tip kurguları yapmasının mümkün olmayacağını ve o karakterde bir insanın bu yaşamı sürmesinin esasen doğal olduğu görüşünü savunmaktadır.

Yaşamı

I. Dünya Savaşı’nın sonlarında Almanya’ya askeri hizmet sebebiyle gelen Polonya asıllı Amerikan bir babanın ve terzilikle uğraşan Alman bir annenin çocuğu olan Charles Bukowski 1920 yılında Andernach, Almanya’da doğdu. 2 yaşındayken Los Angeles’ataşındılar. 1929 Krizi sırasında Bukowski’nin babası genel anlamda işsizdi ve Bukowski’ye şiddet uygulardı. Genel anlamda sessiz bir çocuk olan ve bu özelliğiyle dikkat çeken Bukowski, kimi zaman çıldırış noktasına geliyor kendinden hiç beklenmedik kabadayılıklar yapıyordu. İlkokul yıllarından itibaren korkusuz olan Bukowski, kendi yazdığı bir eserinde ilköğretim öğretmenine “sevişelim” dediğini söylemektedir. Bukowski, Los Angeles Lisesi’nden mezun olduktan sonrasında sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı Los Angeles Şehir Üniversitesi’nde 1 yıl okudu.

Yazmaya başladığı günden itibaren yazılarını yayımlanması için dergilere gönderen Bukowski’nin yazıları hep geri gönderilmiştir.

Sadece 24 yaşındayken “Aftermath of a Lenghty Rejection Slip” adlı kısa öyküsü yayımlandı. İki yıl sonrasında bir başka kısa öyküsü olan “20 Tanks From Kasseldown” adlı eseri yayımlandı. Bukowski yayıncılık yöntemlerinden hayal kırıklığına uğradı ve neredeyse 10 yıllığına yazmayı bıraktı. Yaşamının bu bölümünü ABD’yi gezerek, çeşitli işlerde çoğu zaman kısa vadeli çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirdi. Yaşamının diğer bölümlerinde olduğundan daha yoğun bir gidişat ile açlık ile boğuşan ve kadınlarla vakit geçiren Bukowski sonrasında bu yıllarını Factotum adlı kitabında da anlatmıştır. Bu dönemdeki işlerinin kısa vadeli olmasının sebebi de düzen tanımaz kişiliği ve alkol bağımlılığıydı. Bukowski babasına olan nefretini onun aksine bir yaşam yaşayarak göstermiş ve bir yazısında da bu yüzden bir hiç olmayı seçtiğini söylemiştir. O babasının aksine olduğu benzer biçimde görünen ve bir şey olmamayı hedefleyen birisi olarak kazandığı paraya örutubet vermiyor ve barlarda günü birlik bir yaşam sürüyordu. Varlıklı amerikalı kadınlarla ilişkiye girdiği dönemlerde onlara kaba dahi davransa etkiliyor onların evlerinde yaşamaya başlıyor fakat bir türlü o hayata adapte olamayarak eski yaşamına geri dönüyordu ki 1969’da da bunu, aç kalmayı seçtiğini söyleyerek kanıtlama etmiş oluyor adeta. Ayrıca ömrünün çoğu denilebilecek kısmını da hipodromlarda geçirmiş ve bundan yazılarında sık sık söz etmiştir. 1950’lerin başında Bukowski, iki yıldan azca bir süre ABD Posta İdaresi’nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955’te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. Taburcu olduktan sonrasında bir daktilo satın aldı ve şiir yazmaya başladı.1957’de Barbara Fry ile evliliğe ilk adımını attı fakat 1959’da boşandılar. Bukowski, şiir yazmaya ve içki içmeye devam etti ve sonrasında Los Angeles’taki postaneye geri döndü. 1965’te hiç evlenmediği Francis Smith’ten bir kızı oldu. 1969’da Black Sparrow Yayınevi’nden ömür boyu 100 dolar maaş teklifini alınca postaneden ayrıldı. Bir mektubunda şöyle bir açıklaması vardı “İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim.” Posta ofisini bırakalı bir ay olmayadan Postane ismindeki ilk romanını tamamladı. 1976’da Bukowski, Linda King ile tanıştı. İki yıl sonrasında beraber Los Angeles’ta bir liman şehri olan San Pedro’ya taşındılar. Bukowski ve Beighle 1985’te evlendiler.

İlginizi çekebilir:  Tuna Kiremitçi

Bukowski, Pulp romanını henüz bitirdikten sonrasında 9 Mart 1994’te 73 yaşındayken omurilikten yayılan lösemi sebebiyle San Pedro, Kaliforniya’da öldü.

Bu tip bir yaşam yaşadığı için birçok kez tutuklanmış, dayak yemiş olan Bukowski yaşamı, özgün dili ve biçimı ile Amerikan edebiyatına damgasını vurmuş, Türkiye’de ise ilk kezSokak dergisi’nde çıkan öyküleri ile tanınmıştır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register