En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
C. S. Lewis

Yazarın Tam Adı:
Clive Staples Lewis

Unvan:
İrlandalı Yazar ve Öğretim Görevlisi

Doğum:

Belfast, İrlanda 29 Kasım 1898

Ölüm:

Oxford, Birleşik Krallık 22 Kasım 1963

C. S. Lewis Biyografisi

Clive Staples Lewis 1898’de Belfast’ta doğdu. Yazar, eleştirmen ve temelde eğitmendi. Magdelen College, Oxford’da öğretim üyeliği yaptı ve sonucunda Cambridge’te Ortaçağ ve Rönesans İngilizcesi Profesörü oldu. Oxford’dayken Charles Williams ve J. R. R. Tolkien’le beraber çalıştı ve her biri Hıristyan terbiyeçısı olan bu üç adam alegori ve fanteziye duydukları büyük ilgi çerçevesinde bir cemaat oluşturdular. Toplantı süresince birbirlerine hazırlamakta oldukları işleri okudular ve ister istemez birbirlerini etkilediler.

Lewis, Narnia krallığını anlattığı uzun serisiyle elliler edebiyatına damgasını vurdu. Bilimkurgu alanına asıl katkısı ise Kozmik Üçleme (ya da Ransom Üçlemesi) olarak malum eseridir. 1938’de Sessiz Gezegenin Dışında’yla başlayan bu üçleme dilbilimci Dr. Ransom’u merkezine alır. Ransom insanoğlunun kurtuluşu için önerilen bir fidye -ransom- olan İsa gibidir. Üçlemeye ortaçağ mitolojisi damgasını vurur. O güne kadar yapılmış en iyi tasvirlerle tanıtılan gezegenler koruyucu bir töze haiz, iyi ve güvenilir sığınaklar gibidir, çürümüş ve yitik dünyanın aksine. Hikayelere iyinin ve kötünün savaşı damgasını vurur.

Lewis 1963 yılında öldüğünde ardında yepyeni bir anlatım ve anlatı biçimi bırakmış, onlarca hikâye ve derlemeyle yüzyıl edebiyatına damgasını vurmuştur. Bazı eserlerinde N W Clerk, Clive Hamilton takma adlarını kullanmıştır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Robin Cook