En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Boris Vian

Unvan:
Yazar

Doğum:

Fransa 10.03.1920

Ölüm:

Fransa 23.06.1959

Boris Vian Biyografisi

Boris Vian ( d.10 Mart 1920 – ö.23 Haziran 1959) Fransız yazar, şair, müzisyen, şarkıcı, gazeteci, senarist, oyuncu, eleştirmen, çevirmen ve maden mühendisi. Vernon Sullivan takma adıyla da yazdı. Daha çok yazdığı roman ve tiyatro oyunları ile tanınır.

Yaşamı

10 Mart 1920’de Paris yakınlarındaki Ville d’Avray’da doğdu. Beş yaşında okuma yazma öğrendi. Yaşamı süresince yaşadığı kalp rahatsızlıkları ilk olarak on iki yaşında başlamıştır. Gene bu yaşlarda tifoya yakalandı.

İlk romanında Fransız bürokrasisini eleştirdi. 17 yaşında trompetle tanıştı. Versailles Lisesi’nde felsefe ve matematik dallarında çok başarılıdır. 1940’ta tanıştığı Michélle Leglise ile bir yıl sonrasında evliliğe ilk adımını attı. 1942 yılında Maden Mühendisliği dalında üniversite diploması aldı; “Office Professionel des Industries et des Commerces du Papier et du Carton” adlı firmada çalışmaya başladı. 1947’de görevine son verilinceye kadar iki kitap yazmış, ondan sonra da çevirilerle geçinmiştir. 1946 yılında en tanınmış üç romanını olan Günlerin Köpüğü (L’Écume des jours), Mezarlarınıza Tüküreceğim (J’irai cracher sur vos tombes) ve Pekin’de Güz’ı (L’Automne à Pékin) yazdığında, henüz 26 yaşındaydı. Alfred Jarry’nin geliştirdiği patafizik felsefeye bağlı bir tarzda yazdı.

Mezarlarınıza Tüküreceğim adlı kitabını “Vernon Sullivan” takma adıyla yazdı. Roman, Afrika kökenli ABD vatandaşı Anderson’ın adam kardeşinin linç edilerek öldürülmesiyle başlar. Roman kahramanı Anderson, intikamını beyaz kızlara tecavüz ederek alır ve yakalanıp asılır. Kitap yasaklanmadan önce 100.000 tane satmış, Vian ise 100.000 frank para cezasına çarptırılmıştır. Yürek Söken (L’Arrache-cœur) adlı roman son olarak romanıdır. Bu kitabından sonrasında Vian müzikle daha çok ilgilenmeye başladı. Kardeşleri Alain Vian ve Léilo Vian ile beraber Fransız caz topluluğu Claude Abadie’ye girdi. Claude Luter ile beraber çalıştı. Jazz Hot, Jazz News benzer biçimde dergilerde çağdaş cazın Fransa’da kabul görmesi mevzusunda yazılar yazmıştır. Bir tek cazla değil, Bertolt Brecht’in şiirlerinden uyarlamalar ve rock ile de ilgilenmiştir. Evliliği 1952’de bitti; 2 yıl sonrasında İsviçreli dansçı Ursula Kübler’le evlenmiştir.

İlginizi çekebilir:  Olivia Cunning

1954’te Cezayir Savaşı’nı ve bir barışseveri mevzu edinen Asker Kaçağı (Le Déserteur) adlı şarkısı büyük yankı uyandırdı. Binlerce satışa rağmen Fransız vatanseverlerinin öfkesi üzerine şarkı yasaklanmıştır. Tiyatro oyunlarında avangart tarzla absürt biçimı harmandı. Hepimiz Av (L’Équarissage pour tous) olarak malum oyununda Normandiya Çıkarması sırasında bir ailenin yaşadığı gülünçevlilik problemlerını anlatır. İmparatorluk Kuranlar ya da Schmurz (Les Bâtisseurs d’Empire ou le Schmurz) adlı oyununda ise paracı bir ailenin, yeni bir apartman dairesine taşınması ve burayı salgın etmesi mevzu edilir. Bu oyun, 1962’de İngiltere’de, 1968’de New York’ta, Vian’ın ölümünden yedi yıl sonrasında da Fransa’da sahnelenmiştir. Gerçekçiliğe şiddetle karşı çıkan Vian, varoluşçyüceğu(egzistanyalizm) benimsedi.

Filmlerde küçük rollerde oynayan ve senaryo yazan Vian, 23 Haziran 1959 günü Mezarlarınıza Tüküreceğim adlı romanından uyarlanan filmin galasında, Cinéma Marbeuf’te kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Ölümü uzun süredir mağruz kaldığı kalp atışı düzensizliğine bağlanmıştır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir