En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Aytunç Altındal

Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar ve Araştırmacı

Doğum:

Bakırköy, İstanbul 12 Ocak 1945

Ölüm:

18 kasım 2013

Aytunç Altındal Biyografisi

Aytunç Altındal asıl adı Aytun Altındal (d. 12 Ocak 1945, Bakırköy, İstanbul), tarih ve siyaset alanında etkinlik gösteren Çerkez asıllı Türk gazeteci, yazar ve araştırmacı. Dinler, felsefe, gizli saklı örgütler ve sair mevzularda birçok yazı ve kitap yazmıştır.

Öğrenimi

İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu Diyarbakır’da (1956) tamamlamış oldu. Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik liselerinde okuyarak liseyi tamamladı.

Aile Yaşamı

Aytunç Altındal’ın babası Cavit Altındal, Beşiktaş kulübünde futbol oynamış aynı zamanda Özsevi Divanı Başkanlığı yapmıştır. Anası Fatma hanım ise ev hanımı. Aytunç Altındal, 4 kardeş içinde en küçük olanıdır.

Siyasal Yaşamı ve Çalışmaları

Aytunç Altındal 1973 yılında Partizan adlı şiir kitabı sebebiyle 7.5 yıl hapse mahkum oldu ve yurtdışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre’de “Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın” adlı kitabı çıkardı. 1977’de Havass ve1984’de Süreç yayınlarını kurdu. 1982’ye kadar Süreç dergisini yönetti. Sonrasında 1989’da Zürich’te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisini yönetti. Gene 1989 yılında Rusya’da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992’de İngiltere Edinburg’da ki International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Bilimsel nitelikli Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngitere’de yayınlanan Three Faces Of Jesus(Üç İsa) adlı kitabı dünya basınında geniş yankı buldu. Sonrasında 1993’de Rusça’ya çevrildi.

1993’te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kuruluna üye oldu. Aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl- Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen European Seculer Legacy (Avrupa’nın Laik Vasiyeti)adlı uluslararası konferansta Oturum ve Bölüm Başkanlığına seçildi.

1995’te merkezi New York’ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne çağrı edilen, ilk ve tek Türk Mevzuşmacı oldu.

İlginizi çekebilir:  L. J. Smith

Aynı yıl, New York’ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival (İnsan Yaşamından Görevli Ruhani ve Siyasal Liderler Global Forumu)’nda Uluslararası Danışman üyesi oldu.

Ünlü Fizikçi Isaac Newton’un bugüne kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu’nun “Sakıncasız” adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Şiir dışında tecrübe etme ve araştırma türlerinde eserler verdi. 1964’ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Millet, Yenigün benzer biçimde gazetelerde yazılar yazdı. Çeviri yaptı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı yasaklandı. Fransa ve İsviçre’de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat benzer biçimde dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri ABD ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir