En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı: Ayşe Kulin
Unvanı: Türk Yazar ve Gazeteci

Doğum:
İstanbul 1941
Ölüm:

Ayşe Kulin Biyografisi

Ayşe Kulin (d. 1941, İstanbul), Türk yazar ve gazeteci.

Kariyeri

Kaleme aldığı biyografik eserleri ve romanlarıyla çok okunan yazarlardan biri olmuş ve birçok ödül kazanmıştır. Üslubundaki akıcılık ve yalınlıkla büyük övgü alan yazarın öykü ve kitapları senaryolaştırılıp beyazperdeye aktarılmıştır.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar tv, reklam ve beyaz perde filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı.

1984-1996 arası

Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayımlandı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık Bebek adıyla senaryolaştırdı ve bu filmi 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. Kulin, 1986’da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracılarıadlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı.

1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Rahatlık adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bir yıl sonrasında aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Öykü Armağanı’nı kazandı.

1997-2003 arası

1997’de yayınlanan ve Aylin Devrimel’in yaşamını mevzu alan Adı: Aylin adlı kitabı ile, İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. Bu kitap yazarın çok geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı. 1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 1999’da Iletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçbilimselş olan Sevdalinka ve 2000’de gene bir biyografik roman olan ve Füreya Koral’ın yaşamını aktardığı Füreya yayınlandı.

Ayşe Kulin, 2001 yılında yayımlanan Köprü adlı romanı ile Türkiye’nin doğu illerinde yaşanan dramın kökenleri ve cumhuriyet zamanı içindeki nedenlerini ele aldı. Bu romanı, 2006 ve 2008 yılları arasında Yıldız TV’de aynı isimle dizi olarak yayınlandı. Gene 2002 yılında yayınlanan Nefes Nefese adlı romanı ile İkinci Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Yahudi’yi soykırımdan kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını bir aşk öyküsü ile beraber işliyor. Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 2007 yılında Yıldız TV’de aynı adla dizi olarak yayınlandı.

İlginizi çekebilir:  Patti Smith

2004-Günümüz

2004 yılında yazdığı Gece Sesleri romanı, aynı adla televizyona uyarlanarak 2008 ve 2009 yılları arasında Show TV’de yayınlandı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register