En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Arthur C. Clarke

Unvan:
İngiliz Şövalyelik Nişanı’na Haiz İngiliz Icat eden ve Bilimkurgu Yazarı

Doğum:

Somerset 16 Aralık 1917

Ölüm:

19 Mart 2008

Arthur C. Clarke Biyografisi

Yazdığı bilimkurgu romanı 2001: A Space Odyssey ve yönetmen Stanley Kubrick ile beraber çalıştığı aynı isminde film ile meşhurdur. Aynı zamanda Mysterious World adlı İngiliz tv serisisin yapımcılığını ve sunuculuğunu da yapmıştır. Clarke, Robert A. Heinlein ve Isaac Asimov’la beraber, bilimkurgunun “üç büyük yazar”ından biri olarak kabul edilmektedir.

Clarke 1941–1946 yılları arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde radar eğitmeni ve teknisyeni olarak çalıştı. 1945 yılında teklif ettiği “uydu iletişim sistemi” önerisinden dolayı 1963’de Franklin Institute Stuart Ballantine’den altın madalya kazandı.1947–1950 yılları arasında ve hemen sonra yine 1953’te “British Interplanetary Society” (İngiliz Gezegenlerarası Topluluğu) başkanlığı yaptı.

Clarke dalışa olan merakından dolayı 1956 yılında Sri Lanka’ya yerleşti ve ölümüne dek orada yaşadı. 1998 yılında İngiliz Krallığı tarafından şövalye diye deklare edildi ve 2005 yılında Sri Lanka’nın en yüksek sivil onuru Sri Lankabhimanya ile onurlandırıldı.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Yılmaz Odabaşı