En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Ali Fuad Başgil

Yazarın Tam Adı:
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil

Unvan:
Türk Hukukçu, Politika Adamı, Yazar

Doğum:

Samsun, Türkiye 1899

Ölüm:

17 Nisan 1967

Ali Fuad Başgil Biyografisi

Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, (d. 1899 Çarşamba, Samsun – ö. 17 Nisan 1967 İstanbul), Türk Hukukçu ve politika adamı. Babası Halis Şükrü Efendi, anası Makbule Hanım’dır. Büyükbabası Sölükbaşoğullargilden Hafız İbrahim Efendi’dir. İlkokulu Çarşamba’da okudu. Lise öğrenimine İstanbul’da başladı ve Paris’te tamamladı. İstanbul’da okurken I. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla birlikte eğitimini yarıda kesip 4 yıldan fazla süre Kafkas Cephesinde subay olarak görev yaptı. İstanbul’a döndükten sonrasında bir müddet tecim ile uğraşdıktan sonrasında eğitimini tamamlamak için Paris’e gitti. Paris’te önce Saint-Barbe Lisesi sonrasında Buffon Lisesi’nde gitti ve burada lise eğitimini tamamladı. Grenoble Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonrasında doktorasını Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Ondan sonra Paris Edebiyat Fakültesi felsefe bölümü ile Paris Siyasal İlimler Merkezi’ni de tamamladı. Başgil ayrıca Lahey Devletler Hukuku Akademisi’nin derslerine devam edip, buradan da mezun oldu. Kısaca 36 yaşında yurda üç fakülte ve bir yüksek okul diplomalı hukukçu olarak döndü. Hatay’ın bağımsızlığa kavuşmasından sonrasında 1937’de Hatay Cumhuriyeti’nin anayasasını hazırladı.
Türkiye’de İstanbul Üniversitesinde uzun yıllar Teşkilat-ı Esasiye Hukuku (Anayasa) dersleri verdi. 1939 yılında ordinaryüs profesör unvanını aldı. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonrasında Ulusal Birlik Komitesi tarafından çeşitli üniversitelerden demokrasiye inandıkları için uzaklaştırılan 147’ler sıralamasında yer aldı. Bir yıl sonrasında (1961) MBK’nın, 147’lerin yeniden üniversiteye bir ihtimal dönebileceklerine dair özel kanun çıkarmasına rağmen bunu kabul etmedi ve Hakkaniyet Partisi hareketi içerisinde siyasete atıldı.
15 Ekim 1961 seçimlerinde AP listesinden bağımsız Samsun Senatörü seçildi. Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koyması, Em. Org. Cemal Gürsel’in cumhurbaşkanlığında ısrar eden askeri kesimden gelen yoğun tepkilerle karşılaştı. 24 Ekim 1961 gecesi Fahri Özdilek ve Sıtkı Ulay tarafından götürüldüğü Başbakanlık’a bazı Ulusal Birlik Komitesi üyesi subaylarınca “yaşamınızı güvence edemeyiz” denilerek tehdit edildikten sonrasında Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi ve Cumhuriyet Senatosu üyeliğinden de çekilme ederek yurt dışına çıktı. [1] Bunu izleyen yıllarda Cenevre Üniversitesi’nde ders verdi, aynı üniversitede Türk Dili ve Türk Zamanı Kürsüleri’ne başkanlık yaptı. Hakkaniyet Partisi’nin %52 oy oranıyla tek başına kazandığı 1965 seçimlerinden sonrasında Türkiye’ye dönen Prof. Ali Fuat Başgil, 17 Nisan 1967 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Kabri Karacaahmet Mezarlığı’ndadır…
Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Gustave Flaubert

No account yet? Register