En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Yazarın Adı:
Ahmet Rasim

Unvan:
Türk Yazar, Gazeteci, Tarihçi, Milletvekili

Doğum:

İstanbul 1864

Ölüm:

İstanbul 21 Eylül 1932

Ahmet Rasim Biyografisi

Kendine özgü bir üslupla kaleme aldığı eserleri geniş bir okur kitlesi tarafından okunan, mutlakiyet, meşrutiyet ve cumhuriyet dönemlerine tanıklık etmiş bir yazardır. 50 yılı kabul eden yazı yaşamında farklı yazınsal türlerde ve çok sayıda yapıt verdi. Dönemin İstanbul yaşamının ayrıntıları üzerinde durduğu fıkralarıyla tanındı.3.ve 4. Dörutubet TBMM’de İstanbul milletvekili olarak yer aldı. Tanınmış bestekar Osman Nihat Akın’ın dedesidir.

Darüşşafaka mezunudur. Muharrirlik, Yazarlık, Bestekârlık, Posta Telgraf İdaresi Memurluğu, Tercümanı Hakikat, Mutluluk, İkdam, Sabah, Malûmat, Servet, Tanin, Hak ve Tasvir-i Efkar gazeteleri yazarlıkları, Güneş, Gülsen, Sebat, Say ve Servet-i Fünûn, Resimli Gazete, Musavvar ve Malûmat dergileri yazarlıkları, TBMM III. ve IV. Dörutubet İstanbul Milletvekilliği ve III. Dörutubet Kütüphane Encümeni Reisliği yapmıştır. Evli ve altı çocuk babasıdır.

Yaşamı

1864’te İstanbul’da Fatih’in Sarıgüzel mahallesinde dünyaya geldi. Babası Menteşeoğulları’ndan Kıbrıslı Bahaeddin Efendi, anası Nevbahar Hanım’dır. Babası kendisi doğmadan evvel ailesini terk ettiği için Nevbahar Hanım onu tek başına yetiştirdi. 1875 yılında başladığı Darüşşafaka’da edebiyatla tanıştı. Bu okulda bestekâr Mehmet Zekai Dede’den müzik dersleri de aldı. Kendi çabasıyla Fransızca öğrendi. Eğitimini 1883 yılında birincilikle tamamladı.

Okulu bitirdikten sonrasında diğer Darüşşafaka mezunları şeklinde Posta ve Telgraf Nezareti’nde işgören oldu. Bu kurumda kısa bir süre kâtiplik yaptı. Memuriyet yaşamının ilk aylarında Sadberk Hanım ile evliliğe ilk adımını attı; 1902’de eşinin ölümüne kadar süren bu evlilikten dört oğlu, iki kızı oldu.

Memuriyet yaşamını benimsemeyen ve yaşamını yazar olarak kazanmak isteyen Ahmet Rasim’in ilk yazısı Ahmet Mithat Efendi’nin Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayımlandı. Bu, “Yolcu” başlıklı bir tercüme yazı idi. Ardından dönemin ünlü gazetecisi Baba Tahir vasıtasıyla Ceride-i Havadis’te fenni mevzularla ilgili yazı ve tercümeler yayımlamaya başladı. Bir süre Mekteb-i Behrami adlı okulda ve Komonto Musevi okulunda öğretmenlik yaptı. Ahmet Mithat’tan gördüğü teşvik yardımıyla 1885’ten sonrasında kendisini tamamen gazeteciliğe verdi.

İlginizi çekebilir:  Maurice Leblanc

Yayın yaşamına 1891’de başlayan Servet-i Fünun dergisinde fen mevzularındaki yazılarının yanında, ayrım halinde romanlarını da çıkarma olanakı buldu. Leyal-i Izdırap, Meşak-ı Yaşam ve Afife burada yayınlandı. Sadece Servet-i Fünun yazarlarının genel yazınsal çizgisini benimsemedi. O, Ahmet Cevdet Paşa ve Ahmet Mithat Efendi’nin doğu ve batı edebiyatının pozitif yönde yanlarını bireşim haline getirmeyi fakatçlayan yazınsal anlayışını benimsemişti.

1908’de Hüseyin Rahmi ile beraber 37 sayı süren “Boşboğazca ile Güllâbi” adlı bir gülmece gazetesi çıkaran Ahmet Rasim, gazeteciliği Bilgi, Sabah, Sebat, Güneş, Maarif, Resimli Gazete, Mecmuai Ebüzziya, Türk Yurdu, Yeni Dergi, Resimli Ay, İkdam, Boşboğazca, Basiret, Tasvir-i Efkar, Zaman, Akşam, Cumhuriyet gazete ve dergilerindeki yazılarıyla sürdürdü. Bunun yanında Gülşen, Sebât, Hamiyyet, Şafak, Servet, Tanîn, Envâr-ı Zekâ, Maarif, Resimli Gazete, Gömü-i Fünûn, Mektep, Pul, Fen ve Edep, İrtika, Surâ-yı Ümmet, Donanma, Resimli Kitap, Musavver, Çevre şeklinde dergilere gerçek adıyla, Hanımlara Mahsus Malûmât’ta ise “Leyla Feride” adını kullanarak yazılar göndermistir.

1898’de Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Suriye gezisi sırasında Malûmat gazetesi tarafından Suriye’ye, 1916’da da Sabah gazetesince harp muhabiri olarak Romanya cephesine gönderildi.

Ayrıca okullar için yazdığı tarih, dil bilgisi, imlâ ve aritmetik şeklinde çeşitli konulardaki yapıt¬lerini kitap halinde bastırdı. Menâkıb-ı İslâm adlı kitabı dolayısıyla II. Abdülhamit’ten Mecîdî nişanı aldı. Şiir, öykü ve roman alanlarında eserler verdiyse de onu günümüze ulaştıran “Şehir Mektupları”, “Eşkâl-i Vakit”, “Cidd-ü Gülmece”, “Gülüp Ağladıklarım” şeklinde araştırma, araştırma ve gözleme dayanan yazıları oldu.

Müzik alanında da eserler veren sanatçı, besteleri de kendisine ilişik olan pek çok şarkı sözü yazdı. Yakın dostu müzisyen Tatyos Efendi’nin bestelediği uşşak makamındaki “Bu akşam gün batarken / Sakın geç kalma, erken gel” dizeleri ile başlayan güftesi günümüze kadar gelen eserlerindendir.

İlginizi çekebilir:  Sylvia Nasar

1927’de Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in referansıyla İstanbul milletvekili oldu ve TBMM’nin üçüncü ve dördüncü dönemlerinde milletvekilliği yaptı. Sadece sağlık problemlerı yüzünden meclis oturumlarına bile katılmadı. 1932’de Heybeliada’daki evinde yaşamını yitirdi, Heybeliada’daki Abbaspaşa Mezarlığı’na gömüldü.

İstanbul Fatih Karagümrük’te 1938-1939 öğretim yılında kurulan Karagümrük Ortaokulu’nun adı 1965-1966’da Ahmet Rasim Ortaokulu olarak değiştirilmiştir. Okul 1988-1989’dan itibaren Ahmet Rasim Lisesi adını almıştır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir