En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Seçim Nasıl Kazanılır ve Osmanlı’dan Türkiye’ye Seçim Tarihi
Ergun Göknel
Kanes Yayınları

Günümüz dünyasında seçimler çok geniş bir örgütlenme, iletişim ve propaganda sistemi içinde yapılmaktadır. Siyasal partilerin seçim kazanmak için başvurdukları uygulamalar büyük harcamalar gerektiren bir mekanizma halini almıştır. Seçim kampanyaları profesyonelce yürütülmekte ve seçmen her türlü araçla etkilenmeye çalışılmaktadır. Yazılı basın, televizyon ve en yeni iletişim araçları bu amaca hizmet etmektedir. 21. Yüzyılda seçim kazanmak için seçmenin geleceğini belirleyecek bir program yapmanın yanında bu programın gerçekten başarı ile uygulanacağı algısını da yaratmak gerekmektedir.

» Seçim Nasıl Kazanılır ve Osmanlı’dan Türkiye’ye Seçim Tarihi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Kitabımızda tüm bu araçların nasıl kullanılması gerektiği konusunda, Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde yapılmış seçim kampanyalarından örnekler verilmektedir. Fakat tüm bu uygulamaların yanında, bugün yaşadığımız topraklarda “seçme”, “seçilme” ve “seçim” kavramını ile uygulamaların nasıl geliştiğini özet olarak yeniden hatırlatmak istedik. Bu amaçla, Osmanlı İmparatorluğunda geçerli “millet” sisteminin 19. Yüzyıl ortalarına kadarki yönetim uygulamasında gördüğümüz “seçim” kavramına da değinmeden geçemedik.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu günlerinde Ankara’da çalışmalarını yürüten Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin özel durumuna kitabımızda önemli bir yer ayırdık. Bu Meclis, yasama, yürütme ve yargı gücünü üç yıl boyunca kendinde toplayan bir parlamento olarak da tarihe geçmiştir. Bir diğer özelliği de, açıldığı 23 Nisan 1920 gününden son toplantısının yapıldığı 16 Nisan 1923 gününe kadar hiç ara vermeden 24 saat toplantı halinde olmasıdır.
1946 yılında tek dereceli ve çok partili seçim sistemine geçişi izleyen yılların tüm seçim sonuçları ve özellikleri hakkında kitabımızda ayrıntılı yer verilerek kapsamlı bir çalışma yapılmıştır.


Seçim Nasıl Kazanılır ve Osmanlı'dan Türkiye'ye Seçim Tarihi


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi

No account yet? Register

» Seçim Nasıl Kazanılır ve Osmanlı’dan Türkiye’ye Seçim Tarihi Kitabını Beğendiyseniz
» Seçim Nasıl Kazanılır ve Osmanlı’dan Türkiye’ye Seçim Tarihi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?