En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Osmanlı’dan Günümüze Golfün Serüveni Ciltli
Kolektif
Tunçay Yayıncılık

‘’Asillerin sporu değil, sporların asili’’ olarak adlandırabilecek olan golf sporunun bu topraklardaki köklerinin Osmanlı dönemine kadar uzandığını bilenimiz pek az.

Bugün yaşayan kulüpler içinde en eski 2’inci kulüp olan İstanbul Golf Kulübü’nü yaratan sporun bu topraklardaki öyküsünü başlatan kişi Ernest Thompson olarak biliniyor.

Önceleri Beyoğlu sırtlarında ve Okmeydanı’nda oynanan, Balkan savaşında ve işgal yıllarında bile devam eden golf, yeni cumhuriyetin sporun her alanına gösterdiği ilgiden nasibini alarak, yeniden güçlenmeye başlıyor.

» Osmanlı’dan Günümüze Golfün Serüveni Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

-Golf kulübünde ilk Türk üye…-

Türkiye’de golfün geçmişi Osmanlı dönemine dayansa da Türklerin bu spora ilgi duyması ve oynamaları daha sonraki bir tarihe 1925 yılına dayanıyor. Golf kulübüne üye olarak kabul edilen ilk Türk olan Adnan Bey olarak kayıtlara geçmiş durumda.

-Ulu önder, golfün parlak geleceğini o dönemde görmüştü-

Büyük önder Atatürk’ün İstanbul Golf Kulübünü ziyaretleri belli bir kesim tarafından bilinse de büyük kurtarıcının bir golf kulübüne üye olduğunu bilenimiz pek azdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Paris’te bulunan American Country of Club’a üye oluyor ve bir anlamda golfteki geleceği Türk gençlerine gösteriyordu.

Bunun yanında özellikle 1930’lu yılların sosyal hayatında önemli yer tutan, 1960’larda iktidar partisi olan Adalet Partisi’nin seçim beyannamesine bile giren golfün, özellikle sahaları üzerinde yaşanan tartışmalar yıllarca sürdü.

Yıllarca ihmal edilen ancak özellikle 1990’lardan itibaren başlayan ivme ile ortaya çıkan yeni kulüpler ve Belek’teki sahalarla Türkiye’nin gündemine yeniden giren golf, bugün artık önemi anlaşılmış ve Türk turizminin ve sporunun önündeki önemli alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

-Sporların asili golf

Bizde ‘’Asillerin sporu’’ olarak algılanan golf, aslında ‘’sporların asili’. Zira, burada her şeyden önce birbirine saygı duymayı, dürüstlüğü öğreniyorsunuz. Her yaş grubunun yapabileceği ender sporlardan biri ve sağlığın yanında muhakeme gücünü, stratejik düşünebilmeyi, kendinizin hakemi olabilmeyi öğreniyorsunuz.
ABD’de, Uzakdoğu’da özellikle bir şirkette üst düzey yönetici (CEO) olmak istiyorsanız, ancak golf oynamıyorsanız pek şansınız yok. Zira, 4-5 saat süren bir oyunda insanlar birbirlerini kolayca tanıyabiliyor. Usta golfçülerin deyimiyle bir adamı tanımak istiyorsanız onunla bir kez golf oynamanız yeterli.
Aslında tam da hayatın içinde, 7’den yetmişe değil tüm yaşlarda yapılabilen ender sporlardan biri golf. Yani golf bir yaşam biçimi, eğer sağlıklı ve huzurlu bir yaşam istiyorsanız mutlaka golf ile tanışmamız gerek.
-‘’Türkiye pastadan hak ettiği payı almalı’’-

İlginizi çekebilir:  Ortaçağ Tüccarları ve Bankerleri

Golf sporun yanında özellikle ABD ve Avrupa’da tam bir endüstri halini almış durumda. Turizm gelirleri içinde de özellikle İspanya ve Portekiz gibi turizmde rakiplerimiz olan ülkeler için de çok önemli getirisi var.
Türkiye’nin dünyada 100 milyarlarca dolar olan bu pastadan payını almaması için hiçbir sebep yok. Bu spora olan bakışın değişmesi ile ayağa kalkması hem Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunacak, hem de Türk turizminin çeşitlendirmesini ve artı değer yaratmasını kolaylaştıracaktır.

-Osmanlı’dan Günümüze Golf kitabı

Öte yandan, E Haber Yayıncılık tarafından yayınlanan ve Anadolu Ajansı’nda yıllarca muhabirlik ve haber müdürlüğü yapmış olan deneyimli gazeteci Hüseyin Tunçay editörlüğünde hazırlanan, “Osmanlı’dan Günümüze Golfün Serüveni” adlı prestij kitap piyasaya verilmiş durumda.

Kitap, Türkiye’de golfün 118 yıllık serüvenini anlatıyor ve alanında ilk Türkçe eser olma özelliğini taşıyor.


Osmanlı'dan Günümüze Golfün Serüveni     Ciltli


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Osmanlı’dan Günümüze Golfün Serüveni Kitabını Beğendiyseniz
» Osmanlı’dan Günümüze Golfün Serüveni Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?